Artvin evlere ek iş imkanları

Artvin evlere ek iş imkanları

Artvin evlere ek iş imkanı sağlarken, bir çok vatandaşının maddi anlamda rahatlamasına da sebep olmuştur. Evlere iş veren firmalar son dönemlerde hızlı bir şekilde artış gösterirken bu durum Artvin’de de oldukça sık karşımıza çıkmaktadır.

Artvin merkez, Hopa, Murgul, Ardanuç, Arhavi, Şavşat, Yusufeli, Borçga’ da oturan vatandaşlarımız için bir çok firma iş imkanı verirken aynı zamanda hediyelik eşya satışı yapan firmalarda oldukça yüksek gelirler elde etmektedir. Artvin ekonomik açıdan geçimini tarım ile sürdürmektedir. Artvin halkı çay, fındık, kivi, zeytin ve pirinç üretimi yaparak geçimlerini sürdürürken aynı zamanda ev hanımları da evlerinde ek işler yaparak geçimlerini sürdürebiliyorlar.

Çay, fındık, pirinç işleri ile uğraşırken boşta kalan zamanlarında ise evlerinde oturup değişik el sanatları ile uğraşarak onların satışını gerçekleştirdikleri de doğrudur.

Artvin Hopa Murgul evlere ek iş veren firmalar

Artvin, Hopa, Murgul’da evlerinde çalışan bir çok vatandaşımızın bulunduğu doğrudur. Bu sebeple Artvin haklı evlerinde yöresel ev yemekleri yaparak bunların satışını gerçekleştirmektedir. Çember oyası, patik işlemeleri, yöresel kıyafetlerin dikimi gibi işleri yaparak internet üzerinden bir çok firma ile anlaşma sağlayarak ürünlerinin satışını gerçekleştiren ev hanımları oldukça başarılı işlere imzalarını da atmış bulunmaktadırlar.

Artvin Karadeniz bölgesinde yer aldığı için bir çok turist için ziyaret amaçlı tercih edilen şehirler arasında yer almaktadır. Bu sebeple hediyelik eşya satışı yapan firmalar da oldukça ön planda tutulmaktadırlar.

Artvin  turizm ile halkına katkı sağlamakta

Artvin Karadeniz bölgesinde yer alan bir ilimiz olduğu için yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çeken illerden bir tanesi olmuştur. Her sene yüzlerce turiste ev sahipliği yapan Artvin halkı evleri müsait olan ve müstakil olan vatandaşalar için karlı bir iş sektörü olmaktadır.

Evleri müsait olan vatandaşlar, ziyaret amaçlı gelen turistler için oda kiralayarak veya kat kiralayarak geçimlerini sürdürebiliyorlar. Günlük oda kirası için tek kişiden 100 lira alan Artvin halkı bu tutarı 150-200 civarına da çıkarmaktadır. Bu tutarların artması kahvaltı ve yemek dahil olduğu zamanlar için geçerlidir. Kat kirası yapan vatandaşlarımız ise bir günlük için kat kirasını en az 250 lira olarak belirlemiştir. Bu durumda halk ev ve oda kirası yaparak geçimlerini de sürdürebilmektedirler.

Kemençe yapım işi

Artvin halkı boş zamanlarında kemençe ile uğraşarak da geçimlerini sürdürmektedirler. Yani kemence yapmaktan anlayan insanlar kemençe üretimi yaparak İnternet yardımı sayesinde Türkiye geneli firmalar ile anlaşarak satış yapabilir. Böylece oldukça yüksek meblağlarda para kazanabilir.

Aynı zamanda bu iş ile uğraşan insanlar gelen turistlerinde ilgisini çekerek onlar için küçük hediyelik olacak şekilde ürünler üretebilir. Veya gelen misafirlere kemençe gösterisi yaparak da geçimlerini sağlayabilirler. Bu iş oldukça karlı bir iş olduğu için eli yatkın olan yöre halkı bu konu üzerine ağırlık vererek bir çok firma ile anlaşma sağlayabilir ve geçimlerini sürdürebilirler.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy