Bakkal dükkanı veya market açmak isteyenler için genel bilgiler

Hiç bitmeyecek bir sektörde ticaret yapmak istiyorsanız muhakkak bu konu sürekli tüketilebilir ürünler üzerinden olmalıdır. Yani her evin ihtiyacı olan ürünleri sürekli olarak müşteriye sağlayabileceğiniz bir iş modeli seçerseniz uzun dönemde kalıcı bir işe sahip olma ihtimaliniz son derece yüksek olmaktadır. Tam olarak bu anlamda süpermarket veya markete açabilmek müşterilerinizin günlük ve aylık olarak tüm ihtiyaçlarını size alabileceği bir mağaza haline gelmez anlamına geliyor. Binlerce ürünü sergileyeceğiniz marketinizde müşterileriniz için en uygun fiyatı sağlamayı başarabilirsiniz sürekli olarak sizi tercih eden insanlardan oluşan bir müşteri kitleniz oluşacaktır. Ülkemizde çok sayıda süpermarket ve market zinciri bulunuyor. Bunların her birinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır.

Market bayiliği veren firmalar da mevcuttur. Bazı süpermarket zincirleri en uygun fiyat avantajıyla büyürken, bazı süpermarket zincirleri de kaliteli ürün o öyle büyüyorlar. Ülkemizin dört bir yanında yüzlerce süpermarket olması bizleri çok açık ve net bir şekilde bu sektörün ne kadar yüksek gidenlere gibi olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte bir girişimcinin market veya süpermarket işini girebilmesi için ortalama 300.000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Dükkânı seçtiğiniz bu konunun daha sonra içerisine dolduracağınız ürünlerin önemli bir sermaye gerektirdiğinin farkında olmalısınız. Ve kazanç anlamında uzun vadede sizi en çok etkileyecek olan unsur dükkanımızın hangi bölge içerisinde bulunduğudur. Dükkânınızı seçtiğiniz bölge içerisinde yaşayan toplumun komik duruma mağazanızın hangi tür ürünlerle donatılması gerektiğine karar verecek önemli bir unsurdur. Burada anlatılmak istenen eğer ki sosyoekonomik durumu düşük bir mahallede süpermarket açmak istiyorsanız alt açıkça görülmektedir ki uygun fiyatlı ürünleri kullanmanız gerekiyor. Bununla beraber konuk kalmamak daha iyi bir çevrede bu dükkan açmak istiyorsanız o zamanda kaliteli ürünlerden oluşan bir süpermarket açmanız sizler için faydalı olacaktır. Her iki durumda da oldukça fazla ürün çeşidi ve sürü imkânı olduğundan dolayı büyük kazanç potansiyeline gibi bir sektördür.

Market açmak kârlı mı? diye soruyorsanız; ülkemizde ortalama 1000 hanelik bir iş potansiyeline sahip bir marketin aylık ortalama gelirleri 15.000 TL ile 25.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Son derece büyük kazançlara fırsat sunan bu sektöre başlayabilmek için gereken sermayede ortalama 300.000 TL olmaktadır.

Market bayiliği veren firmalar ülkemizde birçok büfe, şarküteri ve market zinciri tarafından bayilik verilmektedir. Bu firmaların arasında günümüz itibariyle en popüleri Ekomini’dir. Sizde bayilik veren firmalara market bayiliği başvurusu yapabilirsiniz.

Market açmak için, bankaların kobi ve iş yeri kredilerine başvuruda bulunabileceğiniz gibi, devlet destekli hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy