Butik dershane etüt merkezi nasıl açılır

Butik dershane etüt merkezi nasıl açılır

Özel Etüt merkezi açmak istiyorum

Etüt merkezi dershaneler gibi eğitim veren kurumlardır. Öğrencilerin okuldan arta kalan zamanlarını etüt merkezinde geçirerek sınavlara daha iyi hazırlanmalarını sağlamak için kurulan butik dershanelerdir. Geçiş sınavlarında başarılı olmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilen eğitim kurumlarıdır. Genelde 12 yaş altındaki öğrencilere hitaben açılır. Öğrencilerin derslerine yardımcı olmak ve okulda öğretmenleri tarafından verilen ödev ve proje ödevlerini yapmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan bir özel eğitim kurumudur.

Etüt merkezi açmak için gerekli şartlar

Alanında uzman öğretmenlerden oluşan kadro ile eğitim veren etüt merkezleri herzaman rağbeti görmektedir. Uzman öğretmenleri bünyesinde bulunduran etüt merkezlerinin tercih edilmesi ve çok sayıda öğrenciye eğitim verilmesi ile kısa zamanda yüksek getiri getirebilecek bir iş fikri olabilir. Etüt merkezinde eğitim alan bir öğrencinin yıllık olarak ödeyeceği meblağ bin lira ila 10 bin lira arasında değişebilir. Etüt merkezinin başarısını kanıtlaması ve kaliteli bir eğitim veriyor olması bu meblağları değiştirebilir.

Etüt merkezi açmak için işyerinin konumuda oldukça önemlidir. Eğitim verecek olan öğretmenlerin kalitesi kadar açılış yeri önem arz etmektedir. Eğitim verilecek kurumun dışarıdan yarattığı intibaya dikkat edin. Etüt merkezinizin yerini ve eğitim kadrosunu iyi oluşturduğunuzda öğrencilerden olumlu yorum almanız halinde etüt merkezinde  eğitim almayı düşünen bir çok öğrenciyi kendinizde çekebilirsiniz.

Eğitim kurumlarına kiraya verilir diye reklam yapan ve sadece bu iş için inşa edilmiş binaları uzun dönemli olarak kiralayarak etüt merkezinizi bu işyerlerinde açabilirsiniz. Sahibinden.com da kiralık dükkanlar bulabilirsiniz. Yer değişikliğine mahal vermeyecek kadar uzun süreli aynı yerde eğitim vermelisiniz. Bunun için kiralayacağınız işyerlerini uzun süreli olarak kiralamalısınız. Yada kiralamanın dışında kendinize ait bir bina yaptırabilirsiniz. Bina satın alabilirsiniz. Bu şekilde aynı yerde uzun yıllar boyunca kalabilirsiniz. Daha önceden aktif olarak eğitim veren etüt merkezleri ile anlaşarak onların şubesini açabilirsiniz. İkinci bir şubeye hiçbir zaman hayır demeyecek olan yatırımcılarla bayilik anlaşması tarzında bir  anlaşma yaparak faal olarak eğitim veren etüt merkezlerine bağlı olarak onların garantisi altında etüt merkezinizi açabilirsiniz.

Her ne şekilde olursa olsun açacağınız etüt merkezi sizin üzerinizde kayıtlı ve istediğiniz yerde işyeri açma fırsatını sadece bina kiralama yoluyla elde edebilirsiniz. Bu zamanda kimseye güvenilmez kendi işimi kendim yaparım diyenlerdenseniz birine bağlı olma fikri size göre değilse etüt merkezinizi açmak için uygun bir bölgede bina kiralama yolunu tercih edebilirsiniz. Maddi olarak başkasına bağımlı olma fikri  bize de hoş gelmedi. Neticede tarafların anlaşmadan caymasını ve anlaşmayı fesih etmesini düşündüğümüzde bunlar gibi bir olumsuzlukla karşılamanızı istemeyiz.

Açacağınız butik dershanenizi verdiğiniz eğitimin kalitesinin yanında dersaneyi yeni bir binada açmalısınız. Sınıf ve diğer kullanım alanlarının dizaynını ve tasarımını yapmak için uzmanlarla görüşebilirsiniz. Yeni bir binada etüt merkezi açmanız dışarıdan bir gözle bakılınca kaliteli durması imajınız için etkili olacaktır. Herşey imaj değil tabikii. Ama yine de siz kiralamak için eski püskü bir binayı tercih etmeyin.

özel etüt merkezi acmak
özel etüt merkezi

Etüt merkezi açmak için MEB başvurun

Eğitim verilecek olan etüt merkezinin Mili Eğitim Bakanlığına bağlı olması gereklidir. Bakanlık tarafından açılan işyerinin dizaynı ve verilen eğitim tabi ki Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen mevzuata uygun olması gerekir. Etüt merkezi açmak isteyenlerin hukuki danışmanlık ücreti ödememesi için mutlaka özel eğitim kurumları kanunu bilmesi gerekir. Özel eğitim kanunu mevzuatına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Öncelikle bir etüt merkezi açılışında başvuru yapılacak ana merci bulunduğunuz bölgedeki Milli Eğitim müdürlüğüdür. Milli eğitim bakanlığından alınacak izinle etüt merkezi açabilirsiniz. Okul, dersane veya etüt merkezi açılışında başvuruları Valilik değerlendirmeye almaktadır. Valilik tarafından açılacak olan etüt merkezi onay alırsa açılışına izin verilmektedir.

Özel eğitim kanununa uygun olarak açılacak olan etüt merkezinde  yeterli personel, derslerde kullanılacak olan araç gereç, öğretmen kadrosu hazır olmalı ve belgelendirmesi şarttır.  Eğitim ve öğretimde uygulanan plan ve projelerin Milli eğitim Bakanlığınca onaylanması gereklidir. Müfredata ve mevzuata uygun eğitim verilmesi şarttır. Etüt merkezleri ayrıca bar meyhane ve kahvehane gibi eğlence merkezlerine olan mesafesinin en az 100 metre olması zorunludur.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy