Cam üfleme sanatı nasıl yapılır

Cam üfleme sanatı nasıl yapılır

Cam üfleme sanatı oldukça zorlu işlerden bir tanesi olduğu gibi  emek gerektiren en önemli işler arasında yerini almaktadır. Antik çağlardan bu güne kadar uzanan emek gerektiren bu özel iş inşaat malzemeleri ve süs eşyaları olarak hayatımızda yer almaktadır. Antik çağlara dayanan bu sanatın ilk olarak hangi tarihte üretildiği bilinmemektedir. Cam üfleme sanatı özellikle eski dönemlerde çok fazla görülen iş grupları arasında yerini alırken bir çok insana iş kapıları açmaktadır. Gerçekten alın teri dökerek kazanılan bu paralar cam ustalarının haklarını sonuna kadar ödemelerini sağlamaktadır.

Cam üfleme sanatında gerekli olan malzemeler nelerdir?

  • Kum
  • Soda
  • Kireç
  • Soğutucular
  • Sabitleştiriciler
  • Yardımcı malzemeler

olarak bilinmektedir. Saymış olduğumuz bu malzemeler cam üfleme sanatında kullanılırken ustaların ellerinde şekiller bularak bir çoğumuzun evlerinde yer alan değişik aksesuarların üretimi, inşaat malzemeleri olarak kullanılan camların üretimi yapılmaktadır.

 

Cam üretimi nasıl yapılır?

Cam yapımının ilk olarak doğru malzemeler ile birleşmesi gerekmektedir. Doğru malzemeler ile birleşen maddelerin bir araya gelmesi ile ustalar marifetleri elleri sayesinde şek,l almaktadır. Hayatımızda kullanmış olduğumuz bir çok malzeme camdan üretilmiştir. Bardak, tabak, sürahi ve daha bir çok malzeme kum, soda ve kireç bileşenlerinin bir araya gelmesi ile üretilmektedir. Kullanılan kum cam üretiminde ana malzeme olarak bilinmektedir. Kullanılan soda kumun akıcı hale gelmesini sağlayan bir diğer malzemedir. Kireç ise camın kimyasal etkilere dayanıklılığını arttıran bir malzemedir.

Bu üç ana malzeme 15000 derecedeki fırında erimeye bırakılır. Fırında eritilerek elde edilen kil bir çubuğun ucunda şekil verilmemiş olan kil kalıbın üzerine dökülerek yavaş yavaş soğutularak elde ediliyor. Soğuma işlemi yapıldıktan sonra kalıp çıkartılıyor. Çıkartılan kalıbın ardından dış kalıp üzerine camın dökülerek şekil alması ile üretim yapılmaktadır. Cama şekil verilirken boş pipo denilen çubukların yardımı ile üfleme yapılarak cama şekil verilmektedir. Şekil verilen cama kulp, sap ve ayak gibi ekler yapılacak ise bu formu verecek olan parça eritilip yapıştırılarak makasla şekil verilmektedir.

Cam üretimi yaparak ne kadar para kazanılır

Cam üretimi ile uğraşan ustalar çok yoğun ve zor şartlar altında çalışmaktadır. Oldukça sıcak bir ortamda çalışan ustalar alın terlerini dökerek emeklerinin karşılıklarını almaktadırlar. Cam üretimi yapan ustalar eski zamanlarda çok fazla iken son zamanlarda sayıları giderek azalmıştır. Bu ustaların sayısının az olması kazanmış oldukları ücretleri de etkilemektedir. Cam üretimi emek gerektiren en önemli işlerden bir tanesi olduğu gibi günlük yaşantımızda da kullanmış olduğumuz bir çok malzeme ile karşımıza çıkmaktadır.

Cam ustalarının elleri ile şekil vermeleri sayesinde hayatımız renklenmektedir. Ustalar yapmış oldukları cam üretimleri ile aylık en az 3.500 ile 5.000 lira arasında ücret kazanmaktadırlar. Bu fiyat çok daha fazla artış gösterebilirken aynı zamanda cam fabrikalarının artması sayesinde cam atölyeleri durma noktasına da gelmektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy