Çay bahçesi nasıl açılır?

Çay bahçesi nasıl açılır?

Çay bahçesi açmak isteyenlere tavsiyeler

Çay bahçeleri bir çok insanın uğrak yeri haline gelmiştir. Bir çok kez pazarda, çarşıda gezerken dinlenip serin bir limonata içmek yada sıcacık bir çay yudumlayarak dinlenmek için tercih edilir. Bir çok kez de ailece kafa dinlemek için ve temiz bir hava almak için tercih edilen bir mekandır. Kafe ve oyun salonlarının yerine insanlara çok daha keyif verir çay bahçeleri, küçük veya büyük bir kafe de oturmak insanın Hem içini karartıyor hemde uğultudan ve gürültüden baş ağrısı yaşamamıza sebep oluyor.

Oysa ki çay bahçeleri neşeli sohbetlerin, ilk arkadaşlıkların, evliliğe gidilecek olan yolların geçtiği, hayallerin kurulduğu güzel mekanlardır. Yıllar sonra tekrar önünden geçerken geçmişte yaşanılan onca güzel aninin gözlerimizin önünde tekrar canlanmasına sebep olan bir mekandır. İşte bu yüzden insanlar çay bahçelerine girmeyi çok daha fazla tercih ederler. Sizde bir işletme açmak istiyorsanız eğer, cay bahçesi işletebilir ve bol kazançlar elde edebilirsiniz.

Çay bahçesi nasıl açılır ?

Çay bahçesi açmayı planlıyor ve bu işe nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız lütfen yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyunuz. İlk olarak kendinize çok iyi bir iş planı hazırlayın, iyi hazırlanmış bir iş planı sektöre girerken 1/0 önde olmanızı sağlayacaktır. İş planını hazırlarken her zaman geleceği iyi düşünmek gerekir ve ona göre bir plan çıkartmak gerekir. Yani iş planı içerisinde yapacağınız her şey göz önüne alınmalıdır. Maliyetiniz, kar hedefleriniz, işletme içerisinde bulunacak olan demirbaşların listeleri, yıllık vergileriniz, gıda için hazırlanacak olan listeler, içecek listeleri çalışan sayısı, maaşı, sigortası ve bunlar gibi daha bir çok konuyu ele alan başlıkların ayrıntılı bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. İş planınızı hazırladıktan sonra açmak istediğiniz çay bahçeniz için çarpıcı bir isim bulmanız gerekecektir. Mekanınızı önceden belirlemelisiniz.

Belirlediğiniz mekanın iç ve dış dizaynına oldukça önem verin ki müşteriyi kendi işletmenize daha çok çekin, örneğin açacağınız çay bahçesi bölüm bölüm olabilir yani her kesimden, her yaş grubundan insanı hedef alabilirsiniz. Gençler için oyun alanlarının olduğu, çocuklu aileler için park ve eğlence grubunun olduğu, orta yaşlı kesim için sakın bir bölümün olduğu ve yaşlı grubun da rahatça oturup sakın sakın dinleneceği bir grubun olduğu bölümler oluşturulabilir. Bütün bunların yanında rakiplerinizin çalışma şeklini gözden geçirmelisiniz. Rakiplerimiz sen ne kadar farklı ve ne kadar renkli olursanız bir o kadar müşteriyi toplar ve kendinize çekersiniz. çay bahçeniz mümkün olduğunca işlek bir mekan üzerinde açmaya çalışın gençlerin ve orta yaşta olan insanların çok rahat bir şekilde ulaşabileceği mekanları tercih ederseniz karınız da artış görülecektir.

Bir çay bahçesini işletmek için gerekli olan tüm malzemeler sırası ile şu şekilde yer almaktadır. Masalar ve sandalyeler, masa örtüsü, bardak, tabak, kaşık, çatal, meşrubat çeşitleri, yitecekler, dekoratif malzemeler, oyun alanları için gerekli olan oyuncaklar, okey takımı, satranç, tavla, tabu ve diğer oyun malzemeleri, tabela, vergi levhası gibi birçok gerekli olan malzemeyi tamamlamak gerekmektedir.

Çay bahçesi açmak için gerekli olan belgeler nelerdir?

İki adet vesikalık fotoğraf, esnaf sicil kaydı, iş yeri size ait ise tapu fotokopisi, iş yeri kira ise, kira sözleşmesi, yangın söndürme cihazı, itfaiyeden tüm önlemlerin alındığına dair bir belge, sağlık bakanlığından onay raporu, iş yeri açma ruhsatı gibi belgeleri tamamladığınızda iş yerinizi açmakta kolaylık yaşayacaksınız.

Çay bahçesi açma maliyeti ne kadardır?

Açacağınız cay bahçesinin büyüklüğüne ve işletmenizde kullanacağınız maliyetlere ve dekorasyona göre değişiklik gösterecektir. Çalışanların sigortaları ve maaşları, elektrik, su ve yakıt giderleri iş yeriniz kira ise aylık kira bedeli gibi giderler göz önüne alınmaz tabi ki iş planı çıkartılırken bütün bunlar kalem kalem incelenir fakat ilk açılış işlemleri için kabaca bir maliyet hesaplaması yapıldığında yeni açılacak olan bir çay bahçesi aşağı yukarı 40.000 ile 50.000 Türk lirası ile başlayarak 100.000 ile 150.000 Türk lirası arasında değişiklik gösterecektir. Bu maliyet hesaplaması bazen daha düşük bazen ise daha yüksek olacaktır. Bu giderleri düşürmek veya çıkartmak sizin elinizde olacaktır. Başlangıç aşamasında giderlerinin biraz daha özen gösterirseniz kazancınızı ve gelirlerinizi sağlama almış olacaksınız.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy