Çay ocağı kahvehane veya kıraathane açılışı

Türk kültürünün vazgeçilmez içeceği olan Türk kahvesi ülkemizde uzun yıllardan beri bir gelenek haline gelmiştir. Evlerimize misafirlerimiz geldiğinde veya önemli akraba toplantılarında sürekli olarak tüketilen Türk kahvesi erkekler arasında en meşhur olduğu yer kıraathaneler ya da başka bir tabirle kahvehanelerdir. Birçok çalışan insan bundan 10 sene öncesin de akşam eve geldikten sonra arkadaşlarıyla vakit geçebilmek için kahvehanelerin yolunu tutuyordu. Kahvehaneler kültür olarak ne şu anki modern kafelere benzer bir yapıya sahip ne de farklı bir havası var. İkisinin ortasında son derece samimi ve genelde erkeklerin gitmeyi tercih ettiği bir mekan olarak akıllarda kalıyor. İşten çıkışta arkadaşlarla vakit geçirmek ve vakit geçirirken de okey, tavla, kâğıt oyunları gibi oyunlarla birlikte hoşça vakit geçirmek için insanların en çok tercih ettiği yerleri başına kal daha neler geliyor. Günümüzde uzun yıllardan beri kahvehane işletmeciliği yapmış ailelerin bulundurduğu bazı özel mekânlar hala güçlü bir şekilde ticari yaşantılar devam etmektedir. Kıraathane açmak her ne kadar eski bir iş olarak görülse de, halen çok para kazandırmaya devam etmektedir. Bununla beraber mahalle arasında açılan ve ufak çaplı bir ticari işletme olan kara taneler artık ününü kaybetmeye başladı. İlginin farklı yerlere kaydı şu dönemlerde kahvehane işinde başarılı olabilmek için son derece otantik bir tasarım ve eskiyi hatırlatan nostaljik bir görünüme sahip olması önemlidir. İnsanların eskiden babadan kalmış bu kahve kültürü devam edebilmesi için gittikleri mekanlarda kendilerine rahat hissetmesi ve nostaljik bir şeyler bulması son derece önem taşıyor.

Kahvehane açmanın maliyeti nedir diyenler için; Kahvehane sektöründe hizmet vereceksiniz bu anlamda ticari anlamı işlem yapmak istiyorsanız eğer, aşağı yukarı 150.000 liralık bir sermaye gözden çıkarması gerekiyor. Sermayenin büyük bir bölümünü tasarım ve görüntü için harcadıktan sonra iş yerinizin bulunduğu konuma göre oluşan sabit müşteriniz olmaktadır. Genellikle mahalle insanının ve mahalle insanın arkadaşlarının yoğun bir şekilde davet edeceği kahvehanenizde çay meşrubat veya tost satışlarından elde edeceğiniz karlarla aylık 3500 TL ile 5000 TL arasında kazanç beklemek oldukça normal bir beklenti olacaktır.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy