Çiçekçi dükkanı açmak

Çiçekçi dükkanı açmak

Çiçekçi dükkanı açmak ve bayilik konusuna biraz sonra geçeceğiz. Önce biraz edebiyat parçalayalım. Bazen bir buket çiçek bazen bir tek gül birisine olan sevginizi anlatmaya yeterlidir. Çiçeğin doğasında vardır insanlara mutluluk ve huzur vermek. Bunun için insanlar çiçeğe aşıktır. Hayatımız boyunca da farklı neden ve sebeplerden dolayı sevdiklerimize çiçek veririz kendilerini özel hissettirip mutlu etmek için. Çiçeklerin bu eşsiz görüntüsü ve birbirinden güzel kokularının arasında bir iş yerim olsa diye hiç düşündünüz mü?

Çiçekçi dükkanı nasıl açılır?

Son zamanlarda küçük sermayelerle açılabilecek ve güzel paralar kazandıracak iş fikirleri  arasında çok sık akla gelen çiçekçi dükkanı nasıl açılır, nelere dikkat edilmelidir, ne tür çiçekler satılır, dükkanın maliyeti ne kadar gibi konular hakkında sizlere küçük fikirler vereceğim.

Çiçek zaman ve mekan farketmeksizin kişileri mutlu etmekte son derece etkili bir güzelliktir. İnsanların çoğu sevdiklerine hediye bulmakta zorlandıkları zaman en pratik ve etkileyici çözüm olarak çiçeği tercih ederler. Doğum günleri, Evlilik yıl dönümleri, Sevgililer günü, Anneler günü, Hasta ziyareti, Düğün ve Açılışlarda insanların en çok kullandığı hediye türüdür çiçek. İnsanların hayatında bu kadar büyük bir yeri olan çiçeğin üreticisi kadar satıcısına da güzel paralar kazandırdığı bir gerçektir.

Çiçekçi dükkanı nerede açılmalıdır?

Çiçekçi dükkanı açmak isteyen arkadaşların en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi çiçekçi dükkanının konumu olacaktır. İnsanlara en kolay bir şekilde ulaşmak için göz önünde olmanız gerekmektedir. Çiçekçinin en çok tercih edildiği yerlerden bir tanesi Hastane bahçesi olacaktır. İnsanlar Hasta yakınlarını ziyarete gittikleri zaman hediye olarak çiçeği tercih etmektedir. Bunun yanında bulunduğunuz yerleşim yerindeki işlek ve araç trafiğine kapalı olan insanların sık kullandığı kalabalık ortamlar olabilir.

 

Çiçekçi dükkanı açmadan önce yapacağınız bu iş hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çiçek türleri, Çiçeğin bakımı, Çiçeğin saklanması, Toprak türleri, Çiçek düzenleme ve paketleme gibi konulara hakim olmanız bu meslekte ne kadar uzun süreli olacağınıza etki edecektir. Çiçekçi dükkanı açmadan önce bu konular hakkında bilgi sahibi değilseniz muhakkak bir kursa katılmalı ve mesleğin gerektirdiği özelliklere sahip olmalısınız.

Çiçekçi dükkanı kaç paraya açılır?

Çiçekçi dükkanı açmak isteyenler ilk etapta çok büyük bir dükkan yerine ihtiyaç duymayabilirler. 30 ile 40 metrekare arasında bir dükkanı güzel bir dekorasyonla kullanışlı bir çiçek dükkanına dönüştürebilirsiniz. Sizlerinde bildiği gibi bir çiçekçi dükkanında canlı çiçeğin dışında; Yapay çiçek, sepet, çelenk aranjman gibi diğer çiçek türlerinin satışı da yapılmaktadır. Açacağınız dükkanda bu tür ürünlerin sergilenmesi ve tanıtımı için uygun olan dekorasyonu iyi araştırmalı gerekirse çiçekleri temin edeceğiniz firmalardan yardım isteyebilirsiniz.

Çiçekçi dükkanında çiçek ve raf sistemine ilaveten farklı malzemelerde almanız gerekecektir. Bunların başında canlı çiçeklerin saklanması için soğutuculu dolap gelmektedir. Kış aylarında buna ihtiyaç duymasanız bile yaz aylarında ihtiyacını hissettirecektir. Süslemekte kullanılan ; Tül, Kurdele, Çiçek süngeri, Rab-ant, Rafya, Yapıştırıcı, Notluk, Makas, Fiyonk, Hediye kutusu vb. ürünler ilk akla gelenlerdir. Dükkanın düzenlenmesi, malzeme ve diğer masraflarla ortalama 20-25 bin liraya küçük bir çiçekçi dükkanı açabilirsiniz.

Dekorasyon nasıl yapılır?

Açmak istediğiniz çiçekçi dükkanının sade ve şık bir görünümlü olmasına dikkat ediniz. Çalışan personelin iş hakkında bilgi sahibi olmalı, gelen müşterilere kibar ve nazik bir yaklaşım sergilemelidir. Açacağınız çiçekçi dükkanında canlı çiçeğin yanında muhakkak yapay çiçekte olmalıdır. Bazı insanlar canlı çiçeğin bakımını yapamadığından yapay çiçeği tercih etmektedir. Çiçekçilik estetik ve güzellik gerektiren bir meslek olduğundan el becerisi olan pratik zekaya sahip insanlar tarafından yapılmalıdır. Açacağınız dükkanın tanıtımı için tanıtım ve reklam yapmayı unutmayınız.

Bulunduğunuz bölgeye ve şartlara göre değişkenlik gösteren çiçekçilik çok kazandıran meslekler arasında gösterilmektedir. Tabi ki birazda bu sizin elinizdedir Bir çiçekçi dükkanında sadece çiçek satarak belkide istediğiniz paraları kazanamayabilirsiniz. Bunun için çiçekçi dükkanında yapılan bazı ekstra uygulamalara başvurmanız sizin karınıza olacaktır. Son zamanlarda etrafımızdaki çiçekçiler organizasyon işleriyle ilgilenmekte ve güzel paralar kazanmaktadır.

Düğün salonu süsleme, Sünnet yatağı süsleme, Yeni doğan çocuk beşiği süsleme, Gelin ve Sünnet çocuğu arabası süsleme, Parti ve Eğlence mekanı süsleme gibi işlere yoğunluk vermektedirler. İnsanların bu gibi özel günlerine farklı konseptler hazırlayarak sizde kazancınızı arttırabilirsiniz. Bu tür etkinlikler ve çiçek satışlarıyla küçük ölçekli bir çiçekçi dükkanı ayda 5 ile 10 bin lira gibi bir gelir elde etmektedirler.

Yeni başlayacağınız bu sektörde sizlere yardımcı olacak, iş hakkında eğitim verecek olan  bir bayi ile anlaşabilirsiniz. Türkiye genelinde bir çok çiçekçi bayiliği veren firma bulunmaktadır. Bayilik ve diğer şartların hangisi size daha uygun ise o firma ile bağlantıya geçerek bayilik alabilirsiniz. Bu firmalardan bölgesel bayilik veren Myd Çiçekçilik öne çıkan firmaların başında gelir. Son zamanlarda bir çok üründe olduğu gibi internet üzerinden çiçek siparişi verilmektedir. Sizlerde bu tür satış yapan internet çiçekçiliği firmalarının bayiliğini almanızı tavsiye ederim.

Bulunduğunuz bölgeden birisi çiçek siparişi verdiğinde firma tarafından bilgilendiriliyor ve siparişi hazırlayıp teslim ediyorsunuz. Bu sektörde hizmet veren cicekci (nokta) com sitesinin bayilik imkanları ve size sunduğu kazanç diğer firmalara göre çok daha cazip gözükmektedir. Firmanın sayfasındaki bayilik sözleşmesini doldurduğunuz anda firma yetkilileri tarafından size dönüş yapılmakta ve gerekli bilgi verilmektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy