Devlet bursu nasıl alınır şartları nelerdir

Devlet bursu nasıl alınır şartları nelerdir

Okul hayatı boyunca ailesiyle birlikte oturan gençler üniversiteye başvurduğu zaman ailelerinden ayrılır ve kendi geçimlerini sağlamaya başlarlar. Bu durum bazı öğrenciler için kolay olurken bazı öğrenciler içinde oldukça zorlu bir süreç olarak belirtilir. Ailelerinden ayrılan gençler yeni bir hayata merhaba derler ve hiç bilmedikleri bir şehirde yaşamaya başlarlar. Bir çok öğrenci üniversite hayatının ilk yıllarında yurtta kalmayı tercih ederken bir çoğu da özel evlerde kalmak isterler. Yurtta kalmak evde kalmaktan çok daha avantajlı bir hal alırken evde yaşamanın daha büyük bir sorumluluk olduğunu bilemezler. Hayat şartlarının giderek zorlaşması ile bir çok aile maddi durumda sıkıntı çektiği için çocuklarına düzenli para akışı sağlayamamaktadır. Bu durumu devlet burslarına başvuru yaparak kapatan öğrenciler geçimlerini devlet burslarıyla sağlamaktadırlar.

Devlet bursu nasıl alınır ?

Devlet bursu başbakanlık tarafından geri ödemesiz ve geri ödemeli olarak verilen burslardan biridir. Geri ödemesiz devlet bursu başarılı olan öğrencilere yüksek oranda çıkan burslardan bir tanesidir. Yurtkur tarafından düzenlenen bu burslar geri ödemesi olmadığı için çok fazla tercih edilmektedir. Bu burslar verilmeden önce ilk olarak öğrencinin başarı durumu göz önünde bulunur daha sonra öğrencinin ailesinin maddi durumu gözden geçirilir. Başarılı ve maddi açıdan sıkıntı yaşayan öğrencilere verilme olasılığı çok daha yüksektir. Geri ödemeli devlet bursu başarı durumu yüksek olan veya başarı durumu orta seviyelerde olan ve maddi açıdan sıkıntısı olan veya olmayan ve başvuruda bulunan bütün öğrencilere çıkan burslardan bir tanesidir. Bu burslara başvurmak için KYK bursu başvuru süreleri içerisinde yapılmaktadır. Burslara başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumuna başvuru yapmaları sayesinde burstan yararlanma imkanına sahip olacaklarıdır.

Devlet bursundan kimler yararlanabilir?

Devlet burslarından maddi durumu iyi olan veya olmayan öğrenciler yararlanabilmektedir. Her sene başvuru yapma şansı bulunan bu burs imkanından kimler yararlanabilir.

 • Açık öğretim okuyan öğrenciler
 • Ön lisans okuyanlar yani yüksek okul öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Yüksek lisans öğrencileri
 • İki yıllık okullardan mezun olup ara vermeden 3. ve 4. sınıfa geçiş yapan öğrenciler
 • Şehit çocuğu, gazi çocuğu, öksüz ve yetim olan öğrenciler
 • Vakıf öğrencileri
 • Sınav sonuçlarına göre ilk 100’e giren öğrenciler
 • Ülkemiz adına milli spor yapan lisanslı öğrenciler

Yukarıda saymış olduğumuz alanlarda okuyan öğrencilerin devlet bursundan yararlanmaya hakları vardır. Başvuru yapan öğrencilerin başarı durumu ve aile durumları göz önüne alınarak geri ödemeli veya geri ödemesiz burslardan yararlanılıp yararlanmayacağı belirlenecektir.

Devlet bursuna başvuru yapacak olan öğrencilerden istenen evraklar nelerdir?

 • Öncelik belgesi ( şehit ve gazi çocukları, anne babası vefat etmiş olan öğrenciler, % 40 ve üzerinde engel durumu bulunan öğrenciler )
 • Kimlik, kayıt, yurt ücreti ve depozito makbuzları
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Ebeveynleri arasında %40 üzerinde engelli olanlar için gerekli olan rapor

Develet bursu ayın kaçında ve ne kadar yatar?

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin bursları her ayın yedisinden yedisine açmış oldukları hesaba yatar. Geri ödemesiz burslardan yararlanan öğrencilerin alttan ders bırakmaması gerekmektedir. Alttan alınan derslerin sayısı üçten fazla olma durumunda burs alan öğrencilerin bu hakları ellerinden alınır. Bu sebeple öğrencilerin derslerinde başarılı olmaları gerekmektedir. Geri ödemesiz burslardan yararlanan örencilerin derslerinde başarılı olması veya olmaması sıkıntılı bir hal almayacaktır. Geri ödemeli veya ödemsiz burslardan yararlanan öğrencilerin hesaplarına her ay 400 Türk lirası yatırılmaktadır. Geri ödemeli burslardan yararlanan öğrenciler bursları kesildikten yani okulları bittikten 2 yıl sonra ödeme yapmaya başlamaları gerekmektedir. İki yıl süreyi geçiren öğrencilerin borçları küçük faizlerle artış göstermektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy