Esnaf Kefalet Kooperatifi Teskomb Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kooperatifleri kooperatif üyesi olan ortaklarına ihtiyaç durumlarında kredi imkanı sağlamaktadır. Esnaf kefalet sayesinde kayıtlı esnaflar nakde ihtiyaç duydukları yada işyerlerini geliştirmek gibi birçok farklı ihtiyaç anında bankadan kredi sağlayabilmektedir.

Esnaf kefalete nasıl üye olunur

Kefalet kooperatifine üye olmak için öncelikle, maliyeye kayıtlı olup işyeri açma işlemlerini yaptıktan sonra vergi levhası sahibi olmak gerekmektedir. Bu işlem sonrasında ikamet edilen yere en yakın konumda bulunan esnaf kefalet kooperatifine üye olunabilmektedir. Sahip olunan iş yerinde ticari faaliyette bulunuyor olmak ve ülke vatandaşı olmak gibi özellikleri de karşılıyor olma şartı aranmaktadır.

Esnaf kefalet kredisini kullanabilmek için gerekli şartlar

Esnaf kefaletin sağladığı kredi imkanından faydalanabilmek için esnaf olmak şartı bulunmaktadır. İşyerinin bulunduğu en yakın Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak gerekmektedir. Farklı bir yerdeki Esnaf Kefalet Kooperatifine üyeliğin bulunmamasına da gerekmektedir. Esnaf kefalet kredilerinin finansmanını Halkbank sağlamaktadır. Esnaf Kefalet Kooperatifi’ de başvuru yapan esnafa kefil olmaktadır.

Kredi başvurusunda gerekli olan evraklar

Esnaf Kefalet Kooperatifi kredi başvurusunda sunulması gereken evraklar arasında başvuran kişinin kimlik fotokopisi, vergi levhası, oda kayıt belgesi, esnaf sicil tasdiknamesi, ikamet belgesi, işyerine ait son dönem hesap özeti, yeni çekilmiş fotoğraf, sosyal güvenlik belgesi ve eğer ki isteniyorsa ipotek ettirilecek taşınmaz ya da taşıta ait gerekli belgeler istenmektedir.

Esnaf kefalet kooperatifi kredi başvurusu sonrasındaki aşamalar

Esnaflar ilk olarak kayıtlı oldukları kooperatiflere kredi için yazılı olarak başvuru yapmaktadır. Yapılan başvurular kooperatif yönetim kurulu tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. İnceleme sırasında başvuru yapan kişilerin krediyi geri ödeme konusunda mali durumlarına yönelik araştırma yapılmaktadır. Araştırma sonucunda esnafların başvuru yaptıkları kredi evrakları hazırlanarak bankaya iletilmektedir. Banka yeniden kendi istihbarat araştırmalarını yaparak gerekli cevabı vermektedir. En son aşama olarak yapılan incelemeler sonrasında en geç 2 hafta içerisinde başvuru sahibine gerekli cevap verilmektedir. Cevap olumlu olduğu takdirde başvuru sahibinin kredi kullanım işlemleri yapılmakta ve ihtiyaç duyulan nakit başvuru sahibine teslim edilmektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy