Iğdır evlere iş veren firmalar

Iğdır evlere iş veren firmalar

Iğdır, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. İl merkezi 3 beldeden ve 49 köyden oluşmaktadır. Iğdır tarım ve hayvancılık üzerine geçimlerini sürdürürken aynı zamanda ticaret ile uğraşarak da geçimlerini sürdürmektedir. Iğdır bahçeden bahçeye geçiş alanları üzerine oluşturulmuş olan evleri ile meşhur olmuştur.

Iğdır kayısı ve elma ağaçları ile bahçeleri süslerken şeker pancarı, pamuk, karpuz, domates ve çeşitli meyvelerin üretilmesi ile tarım açısından oldukça zengindir. Hayvancılıkta ilk olarak koyunculuk yer alırken , keçi, sığır ve manda da ilerleme gösterirken aynı zamanda kümes hayvancılığı ile de kendisini geliştirmiştir.

Iğdır, Karakoyunlu, Tuzluca, Aralık’da oturan vatandaşları için evlere iş imkanı sunarken aynı zamanda geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşları için ek gelir kapısı açmaktadır.

Iğdır’da el sanatları ile uğraşan firmalara iş imkanları

Iğdır il ve ilçelerinde el sanatlarına çok büyük önem vermektedir. Iğdır köylerinde özel kök boyalarından kullanılan yün ve pamuktan üretilen halılar ve kilimler dokunur. bu yörede yaşayan halk el emeği, göz nuru olan bu işçiliği ile oldukça güzel gelirler elde etmektedir.

Iğdır’a özel dokuma ve kilim halılarına meraklı olan bir çok vatandaşımız olduğu için firmalar bu işçiliğin üzerine giderek evlerinde yün veya pamuktan yapılan halıların dokunmasını isteyerek bir çok geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşları için yüksek gelirler elde etmelerine yardımcı olmuştur. Bu dokunan halı ve kilimlerin üzerinde kafkas ve karabağ motifleri işlenerek daha çok cazip hale getirilmiştir. dokunan bu halılar sadece yurt içinde değil yurt dışına da satış yapılmaktadır.

Yünden örülen yelek ve çorap ve patikler

Iğdır kış aylarını yoğun ve sert geçirdiği için bir çok firma ev hanımlarına özel işler vererek eşlerine destek çıkmalarını sağlamıştır. Ev hanımları firmalar ile anlaşarak yünden kazak, çorap, patik, yelek, hırka örerek geçimlerini sürdürmektedirler. Yünden örülen yelek, çorap, patik, kazak yöre halkının kışları rahat bir şekilde geçirmesine de katkı sağlamaktadır.

Bu örgü işleri yünden yapıldığı için iki kat daha fazla sıcak tutarak müşterilerinin içlerini ısıtmaktadır. Üstelik yünden örülen bu işlerin üzerine her türlü işleme yapılır ve daha güzel ve gösterişli hale getirilir. Bu işi verecek olan firmalar ile anlaşma sağladığınızda aylık olarak ortalama 1.500 ile 2.500 lira arasında değişiklik gösterecek ücretleri almaya hak kazanırsınız.

Yöresel ev yemekleri yaptıran firmalar

Iğdır il ve ilçelerinde oturan vatandaşları için bir çok alanda iş imkanı sağlarken en dikkat çeken işlerden bir tanesi olanı ise yöresel ev yemekleri yaptıran firmalar olacaktır. Halk yöresel ev yemeklerine ağırlık verirken özellikle bu yemeklerin satışını yapacak olan firmaları aramaktadır.

Bu sebeple bir çok lokanta ve ev yemekleri satışı yapan firma evlerinde çalışacak olan ev hanımlarına ihtiyaç duymaktadır. Firmalar almış oldukları elemanların özellikle Taş köfte, yoğurt çorbası, gaygana, kavurma, ayran aşı, sütlü pilav, omaç helvası, erişte kuymak, kete gibi yemekleri yapmalarını beklemektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy