Kamyonculuk para kazandırır mı?

Kamyonculuk para kazandırır mı?

Kamyon işletmeciliği nasıl yapılır ?

Kamyon işletmeciliği, oldukça kar getirecek olan işler arasındadır. Bazen uzun yol taşımacılığı bazen kısa yol taşımacılığı yapılmaktadır. Kamyon sahipleri ve nakliye firmaları bu işten yüksek gelirler elde ederken şoför olarak calistirilan elamanlar o kadar da şanslı oluyor ne yazık ki aslında asıl işi yapan kamyon şoförleriyken  bu sektörde en az kazanca sahip olanlar da onlar oluyorlar. Kamyon şoförleri için bu iş hiç kolay değilken nakliye şirketleri ve kamyona sahip olan şahıslar oturdukları yerden kolay paralar kazanıyorlar. Kamyonda çalışan elemanlar ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kalıyorlar bazen o kadar tehlikeli işler içerisinde buluyorlar ki kendilerini can güvenliğini hiçe sayarak sırf ailelerini gecindirebilme umutlariyla teklif edilen işleri kabul ediyorlar.

Doğuda, Güney doğuda terörün yoğun olduğu şehirlerde insanlar kara taşımacılığını kullanmaktan korkarlarken, nakliye işi ile uğraşan bu şoförler o bölgelere gitmek zorunda kaliyorlar. Uzun yol şöförlerinin maaşları kısa yol şöförlerine nazaran daha yüksek olmasına rağmen büyük sıkıntılar içerisinde o yola ulaşmak zorunda kaliyorlar. Genç yaşta erkenden kendilerini ve ailelerini yipratiyorlar. Gitmiş oldukları yollarda bazen taşımasını yapmış oldukları yüklere el konuluyor bazen ise teröristler  tarafından tehdit ediliyor ve kamyona el işte bu riskler göz önüne alındığı zaman aylık maaşlarının çok da yüksek olmadığını görebiliyoruz.

Kamyon işletmecileri ne gibi işler yapmaktadır?

Kamyon işletmecileri bazen kamyon kiralama işlerinde bulunuyorlar bazen ise yük taşımacılığı, nakliye işi ile uğraşıyorlar. Bu işte en çok kazancı kamyonları kiraya vererek ve ilden ile yapılan nakliyatlardan elde edebilirsiniz. Başarılı olmak istiyorsanız eğer işinize sımsıkı sarılmalı ve ayağınıza gelen nasipleri tepemelisiniz. Şehir dışında olduğu gibi şehir içerisinde de nakliyat yapabilirsiniz. Hatta bu işi yaparken işin en ince ayrıntısına kadar inmeli ve başarılı olacak olan yolları bulmalısınız.

Örneğin, evden eve nakliyat işinini yapıyorsanız eğer nakliyesini yapacağınız müşterinin eşyalarını toplayıp kolileyebilir ve yeni evlerini yerleştirmelerinde yardımcı olabilirsiniz. Bu durum hem müşterilerinizin hoşuna gidecek hemde sizin kazanmanızda yardımcı olacaktır. Tabi ki bu durum sizin fiyat konunuz da değişikliğe sebep olacaktır. Örneğin, sadece nakliye yapıyorsanız eğer karşılığında 1.000 Türk lirası alıyorsanız. Hem nakliye hem de taşıma ve yerleştirme işlemlerine girdiğiniz takdirde 1.500 Türk lirası gibi bir fiyatı ortaya koyabilirsiniz.

Kamyon işletmeciliğine girdiğiniz zaman yapmanız gerekenler için küçük tavsiyeler

Kamyon işletmeciliği yapmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken ve yapmanız gereken bir kaç başlık bulunmaktadır. Bu başlıkları şimdi sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum. Kamyonculuk işine girdiğiniz zaman ilk olarak aklınıza gelen nakliye işi olacaktır. Nakliye işine girdiğinizde müşterileri kendinize çekmek için küçük çaplı ama ayrıntılı işler yapmalısınız. Nedir bunlar, yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi  nakliyat işine girdiğiniz zaman sadece bununla sınırlı kalmamalısınız. Evden eve nakliye yaptığınızda eşyaları toplama ve yerleştirme işlemlerini yapabilirsiniz. Buanında nakliyesini yapmış olduğunuz ürünler için çok fazla özen göstermeli ve onlara zarar vermekten kaçınmalısınız.

Şehirler arası nakliye işini yapıyorsanız eğer kamyon kasanız dolu gidersiniz boş dönersiniz. Ama bu olayı değiştirebilirsiniz. Giderken kasanız dolu olacaktır. evet ama dönerken boş olmamak için  ya bir kaç firma ile anlaşma yaparak kasanızı tekrar yükleyeceksiniz yada Şahıslar ile anlaşma yaparak cüzi miktarlarda kasanızı kiralayabilirsiniz. kamyon işletmeciliği yaparken kasanızda taşıdığınız sadece ev eşyası değildir. Sebze, meyve, hayvan, bitki, eşya, büyük baş ve küçükbaş hayvan yemi, inşaat malzemeleri gibi daha bir çok ürünün taşımacılığını yapmaktadır.

Gümrük ticareti nasıl yapılır adlı yazımızdan ayrıntılı bilgiler alabilir ve başarılı adımlar atabilirsiniz.

Kamyonculuk para kazandırır mı?

Son zamanlarda ülkemizde iş sıkıntısının çok olduğu dönemlerde, insanlar kendilerine iş bulamakta ve kendi iş yerlerini kurmaktadır. İşte kurulan işlerden bir tanesi de kamyonculuk işidir. Ve  kamyonculuk para kazandırır mı sorusu ile sık sık karşı karşıya kaldığımız doğrudur. Bu soru bu kadar çok sorulmuş iken sessiz kalmayı bırakıp girişimcilerimizin sorularını yanıtlamaya blayabilirsiniz. kamyon işletmeciliği oldukça karlı iş grupları arasında yer almaktadır.

Fakat istemiş olduğunuz karı elde etmek için işinize olduğundan fazla değer vermeli ve rakiplerinizden farklı atılımlarda bulunmalısınız. Kar elde etmek için sürekli kendinizi yenilemelisiniz. Dediğim gibi kamyonculuk oldukça güzel paralar kazandırır. Fakat mantıklı adımlar atmanız gerekecektir. Mantıklı adımlarda bulunursanız yüksek karlar elde edeceğinizin garantisini verebiliriz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy