Kredi notu sorgulama 2019

Kredi notu sorgulama 2019

Kredi notu nedir? Ne işe yarar?

Kredi notu kredi ve kredi kartı kullanan ve bankalar ile para ilişkisi olan kişilerin bugüne kadar yapmış olduğu tüm bankacılık işlemlerinin aktif durumuna göre not ortalamasıdır. Geçmişte kullandığı kredi ürünlerinin taksit ödemelerini, kredi kartı asgari ödeme alışkanlıklarından kişinin geçmişteki tüm hesap hareketlerinden eksi puan yaratacak işlemlerden kaçınması halinde bu kişilerin kredi notları her zaman ortalamanın üzerinde çıkmaktadır. Yani kredi notu yüksek olan kişiler geçmişte aktif banka hesaplarında yaptığı bankacılık işlemlerinde ödemelerini  ve düzenli ve aksatmadan günü gününe yapanlardır.

Kredi puanı önemli midir? Bilmek gerekir mi?

Bankalara yapılacak olan kredi ve kredi kartı gibi önemli ekonomik başvurularda kişinin simasına bakarak karar vermedikleri için kişinin bankacılık notlarına gre yapacakları değerlendirmeler için kredi notunun önemi oldukça büyüktür. Yani banka sizin ne derecede güvenilir olduğunuzu, ödeme alışkanlıklarınızı ve borcunuza sadık olup olmadığınızı kredi notu sayesinde öğrenecek ve ona göre başvuruların onayını verecektir.

Kredi notu neden düşer?

Bankacılık işlemlerinde aktif olarak kredi ve kredi kartı kullanan tüketicilerin kredi notları genellikle bu nedenlerden dolayı düşmektedir.

  • Kredi kartı borcu veya bireysel finansman ödemelerinin zamanında yapılmaması,
  • Kart ödemenizin ödemelerinin ve kredi kartı asgari tutarını eksik veya tamamının yatırılmaması,
  • Aylık sabit kredi taksitlerinin ödenmemesi,
  • Kredi aylık taksit ödeme günü geldiği halde ödeme yapılmaması,
  • Kişinin kredi sicilinin güven vermemesi gibi nedenlerden dolayı kişinin KBB kayıtlarında kredi notu düşük çıkmaktadır.

Kredi notu nasıl artar?

Kişinin aktif bankacılık işlemlerinde yaptığı düzenli ödemeler ve zamanında taksitlerin yatırılması gibi nedenlerden dolayı kişinin kredi notu yüksek çıkmaktadır. Ayrıca aşağıdaki nedenlerden dolayı da kişinin kredi notu artar;

  • Bankalarda bulunan fatura ödemelerinin otomatik ödemeye bağlanılması,
  • Kredi kartı harcama tutarının zamanında ödenmesi,
  • Asgari ödeme tutarının yerine kartın tüm borcunun kapatılması,
  • Kredi taksitlerinin zamanında önce yatırılması,
  • Bankalarda birden fazla hesapların olması

İşte bu maddeler halinde yazdığımız nedenlerden dolayı da kişinin kredi notunu artar.

Ücretsiz kredi notu sorgulama yapılabilir mi?

Konut kredisinde, ihtiyaç ve taşıt kredilerinde yapılan faiz indirimleri ile birçok kişi kredi başvurusunda bulunmayı düşünmektedir. Kredi başvurusunda bulunmak isteyenler, bankaların sunmuş olduğu konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinin faiz oranlarını ve avantajlarını karşılaştırma yaparak uygun kredi ürününe ulaşmak isterken bir yandan da bankalardaki kredi notunun ne olduğunu merak etmektedir. İsterseniz bireysel ihtiyaç kredisi çekin, isterseniz işyeri açma kredisi, KKB sorgulama ve öğrenme işlemi hakkında önceden bilgi almanız, bu bilgiye sahip iken bankalara başvuru yapmanız, size seçim yapma özgürlüğü kazandıracaktır. Özelikle sürekli bankalara başvuran KOBİ’lerimiz ve küçük esnaflarımız. Kobilere özel avantajlar sağlayan bankalara başvururken esnaf kredisi çekerken, bankaların yüksek faiz oranlarına maruz kalmamak için, tabiri caizse pazarlık yapabilmek ve en uygun krediyi bulabilmek adına, sizde kredi puanınızı mutlaka ve mutlaka öğrenmelisiniz.

Kredi Kayıt Bürosu KKB ile bağlantılı çalışan Findeks, kişinin bankalardaki kredi notuna ulaşmak için veri sunan bir uygulamadır. Ücretsiz olarak gerçek kredi notunuza yakın bir değerlendirme notunu sunan bankaların ücretsiz kredi notu sorgulama uygulamalarına tıklayarak bankalardaki kredi notunuza erişebilirsiniz.Kredi notunu ücretsiz öğrenmek isteyenler için birkaç ipucu vereceğiz.

Kredi notu sorgulama işlemi ve ipuçları

Ayrıca Kredi notu öğrenmek için, farklı birkaç yöntem vardır. 1 Banka şubelerinden, 2 findeks aracılığıyla, 3 internet bankacılığı işlemleri ile kısa süre içinde kredi notunuza erişebilirsiniz.

Banka şubelerine başvuruda bulunarak ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Banka yetkililerinden sorgulama yapmalarını ileterek kredi notunu kısa süre içinde ücretsiz olarak öğrenmeniz mümkün.

Bunun yanında Findeks aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks ile 5 ya da 6 lira bir ödeme yaparak kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Findeks internet sitesi üzerinden krediler bölüme kimlik numaranızı girerek banka hesap numaranızı yazıp bir kaç dakika içinde kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanarak da kredi notunuza erişebilirsiniz. Sürekli olarak çalıştığınız bankada aktif hesaplarınızın üzerinde bankanın resmi internet sitesi üzerindeki kredi notu öğrenmek için uygulaması üzerinden, krediler kısmına tıklamanız ve kredi bilgilerim bölümünden kredi notu öğrenmeniz mümkündür. Bankaların internet bankacılığı üzerinden kredi notu sorgulamalarda bazı  bankalar 4-5 TL gibi bir kesinti yapmaktadır. Ayrıca banka ATM’ lerinden, evdeki interneti veya cep telefonunu kullanarak internet bankacılığından kısa süre içinde kredi notu sorgulama işlemi  yapabilirsiniz.

Akbank kredi notu sorgulama

Akbank Kredi notu öğrenme uygulamasını cep telefonunuza indirerek Akbank Direk uygulaması üzerinden kısa süre içinde kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. Akbank’ın hazırlamış olduğu videodan uygulamanın nasıl kullanıldığı aşağıda görüntülenmektedir.

İşbankası kredi notu sorgulama

İşbankası risk raporu üzerinden öğrenmek istediğiniz kredi notunuz ile bilgilerinize anında ulaşabilirsiniz. Kredi çekebilmeniz için bankaların KKB Kredi Kayıt Bürosundan ortaklaşa baktıkları ve Findeks aracılığıyla değerlendirmeye aldıkları kredi notu referans bilgilerinizin yüksek olmasına ve sicilinizin temiz ve güven vermesi için ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz olarak yapmaya özen göstermeniz yeterlidir. Bankalar kredi notu yüksek sadık müşterileri her zaman daha kolay kredi vermektedir. Bu nedenle gelecekte nakit finansmanına ihtiyaç duyma gibi bir gerçeği göz önünde bulundurarak her zaman kredi notunuzu yüksek olmasına ve banka ile olan borç alacaklı ilişkilerinize dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Ev satın almak, kişisel ihtiyaçlarınızı gidermek veya bayilik alarak iş hayatına atılmak gibi bir amacınız var ise, finansman kurum ve kuruluşlarıyla birlikte bankalara başvurmadan önce kredi notu sorgulama işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy