McDonald’s Bayiliği Nasıl Açılır

McDonald’s Bayiliği Nasıl Açılır

Dünyanın dört bir köşesinde yer alan McDonald’s dünya geneli global bir marka haline gelmiştir. Dünyanın en çok bilinen ve müşterisi olan fast food zinciri konumundadır. İstatistiklere göre 100’den fazla ülkede hizmet etmekte ve günde yaklaşık 50 milyon müşteri ile ilgilenmektedir. Çevremizde ve dünyada gördüğümüz McDonald’s bayileri çok büyük oranda franchise veya ortak girişim olarak işletilmektedir. Bu oran bütün McDonald’s bayileri içinde yüzde 85’lik orana tekabül ediyor. Franchising sistemi ile lisans hakkını sahiplenen işletmeciler ana firmaya sisteme giriş bedeli, pazarlama ücreti ve aylık kira ücreti ödemektedir. Eğer sizde McDonald’s bayiliği nasıl açılır konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızın devamında bunun detaylarını öğrenebilirsiniz.

Franchising Sistemi

Franchising sistemi sayesinde McDonald’s işletmecisi olmak isteyenlere lisans hakkının verildiği sistemdir. Bu lisans hakkı sayesinde işletmeciler McDonald’s markası adı altında ticari olarak faaliyet gösterme hakkını elde ederler. Bu sistemin en önemli özelliği lisans hakkı almak isteyenlerin farklı bir işletmede görev yapmıyor olmalarıdır. Sadece McDonald’s işletmesinin yönetiminden sorumlu olmalıdır. Bu özellikle McDonald’s işletme sahiplerinin daha verimli çalışmasını ve işletmesini her gün ileriye taşımasını hedeflemektedir. Peki franchising sistemi hakkındaki detaylar neler derseniz hemen açıklayalım.

 • Daha öncede dediğimiz gibi franchising sistemine giriş yapmak isteyenler sadece bu işletme ile sorumlu olmak zorundadır. Başvuru yapmak isteyenler herhangi farklı bir işletme ile ilgilenemez yönetemez.
 • Şirketlere kesinlikle lisans hakkı verilmemektedir.
 • Bölgesel olarak lisans hakkı elde edemezsiniz. Sadece kendi restoranızın lisansını alabilirsiniz.
 • Yatırım yapmak istiyorsanız yani sıfırdan bir restoran açmak istiyorsanız ortalama olarak 400 bin ile 500 bin dolar kadar bir sermayeniz olması gereklidir. Eğer restoranınız var ise sadece iç düzenleme için ücret ödemeniz yeterlidir.
 • Lisans hakkı için sizinle McDonald’s arasında 10 yıllık bir sözleşme imzalanıyor. Bunun içinde 30 bin dolar ücret ödemeniz gereklidir.

İşletmenin çalışmaya başlamasından sonra aylık olarak net karınıza göre reklam, gelişme ve isim hakkı gibi ücretler ödemeniz gereklidir.

Detaylarını anlattığımız franchising sistemi gerekli sermaye ile birlikte başvuru yaptıktan sonra öncelikle işletmeyi kurmayı düşündüğünüz bölge incelemeye alınır. Daha sonra uygun görülmesi halinde sözleşme şartları en son detayına kadar sizinle birebir görüşülerek açıklanır. Kabul etmeniz halinde artık McDonald’s bayiliği açma hakkı için eğitimlere tabi tutulursunuz.

Franchising Sistemi Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

McDonald’s’ın bugün dünyanın en büyük fast food zinciriolmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi kaliteli işletmecilere sahip olmasıdır. Bu sebeple McDonald’s bayiliği açmak isteyenlerin bu konuda gerçekten başarılı olma kapasitesine sahip olması gerekiyor. Titiz eleme işlemleri ile başvuruları değerlendiriyorlar. Genel itibari ile McDonald’s bayiliği açmak için 4 basamaklı değerlendirme sistemi yapılıyor.

 • İlk başvuruyu CV ve gerekli belgeler ile gerçekleştirdiğinizde insan kaynakları yöneticileri CV’nizi ve belgelerinizi inceliyor ve burada başvuru şartlarını karşılayamayanları eliyorlar.
 • İlk adımı geçerseniz mülakata çağrılıyorsunuz ve üst düzey yöneticiler tarafından sözlü mülakattan geçiyorsunuz.
 • Üçüncü basamakta İstanbul’da yer alan McDonald’s bünyesine bağlı restoranda 5 gün süre ile “İş Başında Değerlendirme” (İBD) programına katılıyorsunuz. Burada bazı değerlendirmelerle eleme işlemleri yapılıyor.
 • Eğer buraya kadar başarılı bir şekilde adımları tamamlayıp geldi iseniz franchising eğitimine katılma hakkı elde ediyorsunuz.

Franchising Sistemi Eğitimi

Karşılıklı görüşmelerin ardından en son karara vardıktan sonra işletmeyi ticari faaliyete sokmadan önce eğitim almak zorundasınız. McDonald’s bayiliği işi hakkındaki bütün detaylar size 6 ile 8 ay boyunca eğitim süreci ile aktarılır. Programın büyük çoğunluğu McDonald’s bünyesindeki restoranlarda geçmektedir. Bazı kurs ve eğitimler için de merkez ofiste verilmektedir. Programın aşamaları genelde şu şekildedir.

 • Program dahilinde ilk 2 ay boyunca temel operasyon konusunda eğitim verilmektedir. Ayrıca bu süre içerisinde farklı konularda müdür sorumluluk ve görevleri de anlatılmaktadır.
 • Programın 2 ile 4. ayları arasında restoran işletmeciliği ve McDonald’s bayiliği hakkındaki en ince bilgiler anlatılır.
 • Programın son kısmı ise McDonald’s’a bağlı Hamburger Üniversitesi tarafından “Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu” adı altında işletmecilik eğitimleri verilir.
 • Ayrıca programın her basamağında McDonald’s’ın üst düzey yöneticileri ile toplantı ve konferans gerçekleştirirsiniz. Birebir eğitimlere de katılırsınız.

Bu eğitim aşamalarını başarılı bir şekilde geçebilirseniz McDonald’s lisansını hak edebilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy