Mobilya Mağazası Nasıl Açılır?

Mobilya Mağazası Nasıl Açılır?

Mobilya mağazası açmak

2019 yılı içerisinde açılmasını tavsiye etmiş olduğumuz sektörler üzerinden bir tanesi de mobilya sektörüdür. Bu sektör bir dönem duraklama çağı yaşamış olsa da son zamanlarda hızlı bir şekilde artış göstermiş ve bu sektöre giren girişimcilerimizin bol kazançlar elde etmesini sağlamaktadır. Mobilya sektörüne girmek isteyen girişimcilerin bu alanda geniş çaplı bilgiye sahip olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra rakiplerine nazaran daha çok başarılı olmak için müşteri taleplerini göz önünde bulundurarak bu yönde ilerleme göstermelidirler. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Mobilya Mağazası Nasıl Açılır? Mobilya Mağazası Açmanın Şartları Nelerdir? Mobilya mağazası açma maliyeti ne kadardır adlı başlıklara değinerek bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Mobilya Mağazası Nasıl Açılır?

Mobilya mağazası açmak isteyen girişimcilerimizin bu sektöre adım atmadan önce sağlıklı temellerle giriş yapması için uyması gereken belli başlı kurallara uyum sağlamaları gerekmektedir. Bu kurallar ise aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

 • Mobilya işine girmek isteyen girişimcilerin öncelikle üretim ve satış işi üzerinde mi yoksa sadece ürün satışı üzerinde mi çalışmak isteyeceğine karar vermesi gerekmektedir.
 • Bu sektöre adım atmadan önce ilk olarak kendinize bir iş planı çıkartmalısınız. Bu iş planında hiç bir ayrıntıyı atlamamalısınız.
 • Başlangıç için maliyet hesaplaması yapmalısınız.
 • Rakip firmaları araştırarak onlardan farklı olmayı hedeflemelisiniz.
 • Mağazanızın reklamını yapmalısınız. Bunun için küçük el broşürleri bastırmalı, yerel televizyon veya radyo kanallarında reklam vermelisiniz.
 • Çok iyi bir muhasebeci ve mali müşavir ile çalışmalısınız.
 • Resmi kurumlara başvuru yaparak gerekli olan izin ve belgeleri almalısınız.
 • İyi bir açılış yaparak müşterilerin dikkatini çekmelisiniz.

Mobilya Mağazası Açmanın Şartları Nelerdir?

Mobilya mağazası açma düşüncesi olan ve bu sektörde çalışmayı hedefleyen girişimcilerin uyması gereken şartlar vardır. Bu şartlara uyum göstererek mağazasını açan girişimciler sektöre 1-0 önde girmiş olacaklardır. Aşağıdaki yazımızda maddeler halinde uyulması gereken şartlara yer verilmiştir.

 • Açılacak olan mağazanın havalandırma tahribatı olması gerekmektedir.
 • Isınma doğal gaz veya klima ile olmalıdır.
 • Açılacak olan mağaza amaca uygun bir şekilde tasarlanmış olmaktadır.
 • Aynı zamanda mağaza temiz ve aydınlık olmalıdır.
 • On kişiden fazla çalışana sahip olan işletmeler kıyafet değiştirme kabini, bay ve bayan için ayrı tuvaletlerin olması gerekmektedir.
 • Açılacak olan mağaza da muhasebe departmanı ayrı olarak yer almaktadır.
 • Ufak bir alana mutfak kurulmalıdır.

Mobilya mağazası açma maliyeti ne kadardır?

Mobilya mağazası açmak isteyen girişimcilerin en çok sormuş olduğu sorulardan biri de mobilya mağazası açmanın maliyeti üzerine olmaktadır. Mobilya mağazası açmış olduğunuzda satacağınız ürünlerin türüne göre maliyet oranı değişiklik gösterecektir. Özellikle açmış olduğunuz mağazada satacağınız ürünlerin kendi üretimiz olup olmaması da maliyetinizi etkileyecektir.

Aynı zamanda ikinci el mobilya satışı yapan bir mağaza açmış olduğunuzda maliyetiniz çok daha farklı olacaktır. Mobilya mağazası açmak isteyen girişimcilerin maliyet oranı ortalama olarak 100 bin liradan başlamaktadır. Ve aynı zamanda bu tutar ürün türüne göre artış vaya azalış göstermektedir. Mobilya mağazası açmak isteyen girişimciler devletin vermiş olduğu desteklerden yararlanarak KOSGEB’in sunmuş olduğu hibe kredilere de başvuru yapabilirsiniz.

Mobilya mağazası açmak için devlet destekli kosgeb kredi başvuru nasıl yapılır?

Kendi iş yerini kurmak isteyen girişimciler KOSGEB hibe kredilerinden yararlanarak hayalini kurmuş oldukları işler üzerinde çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra Mobilya mağazası açmak oldukça zahmetli ve bir o kadar da maliyetli olan işler arasında yer almış olduğu için sermayenizi oluşturacak veya sermayenize ek olacak olan tutarı tamamlamak için bankalardan finansman desteği alabileceğiniz gibi aynı zamanda KOSGEB anlaşmalı bankalara başvuru yapabilir ve devletin sunmuş olduğu desteklerden yararlanabilirsiniz. KOSGEB kredi başvurusu yapmak için öncelikle ne iş yapacağınızda karar vermeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise girişimci sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer girişimci sertifikanız yok ise halk eğitim merkezlerine başvuruda bulunarak girişimci sertifikası alabilirsiniz. Bunun dışında 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlamış olduğunuz taktirde KOSGEB hibe kredilerine başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca işletme sahibi olan ve finansmana ihtiyaç duyan girişimcilerimiz için de KOSGEB anlaşmalı olan bankalardan 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy