Organik tavuk çiftliği kurmak için kosgeb kredisi

Organik tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere ip uçları. Tavuk alırken tüketicilerin akkıllarına gdo yem,antibiyotik -hormon kullanımı gibi bir çok şüphe gelebilmektedir. Bu problemi girişimciler fırsata dönüştürebilir. Organik tavuk çiftliği kurarak sertifikalı tavuk ürünleri satabilirsiniz. Bu çiftlik için KOSGEB kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Organik Tavukçuluk Nedir ?

Tavukların beslenme ve ilaçlarında her hangi bir sentetik besin yada kimyasal kullanılmadan doğal beslenme ve çevre isteklerinin yerine getirildiği tavukçuluktur.

Organik tavuk sertifikası alabilmek için neler gerekli ?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Ekolojik Tarım Komitesi (ETK)’nin yetkilendirdiği sertifika kuruluşlarından birine müracat eder kurum bakanlığın ekolojij tarım komtesine firmayı bildirip Geçiş sürecine alır geçiş süreci sonunda yapılan haberli habersiz denetimler sonucunda bir sorun bulunmaması halinde organik etiketi kullanılma hakkı verilir. Organik Tavuk Çiftliği Kurmak için KOSGEB Kredi destek başvurusu yapabilirsiniz. Canlı hayvan alımı haricinde diğer giderlere kredi alabilirsiniz.

Organik tavukçuluk yapmak isteyen girişimcilere ipuçları:

– Yer seçimi arazi: Organik yemler işletme içinden mi dışarıdan mı temin edilecek ? bu sonun cevabına göre uygun yer aramalısınız. Kendiniz yemi üretmeyi düşünüyorsanız mısır ve soya üretimine uygun olmadırı.
-İlk tavukların ve horozların teminini organik üretim yapan bir çiftlikten almasınız.
-Tavuklara gezinmesi ve otlaması için bir alan tahsis edilmelidir.
-Çiftlikte tavuklarla ilgili yapılan her işlem kayıt altına alınmadırı. (tavuk alımı satımı,yem kullanımı vs)
-Tavuklar 10-12 haftada kesime uygun hale gelecetir.
-Tavuk kesimindeki İslami hassiyetleri göz önünde bulundurarak güvenilir bir kurumdan helal serfitifikası almanız önemlidir.
-Diğer şartlar sertifika kurumu tarafından detaylı olarak belirtilecektir.

Bu uygulamalar zahmetli geliyor vaz geçmek üzereyseniz birde kazanç tablosuna bakın:

İnternet üzerinde sertifikalı organik bütün tavuğun güncel 1 kg fiyatı 25,90 TL, tavuk göğüs 54,90 TL bunlar son tüketiciye satış fiyatları olsa da kar marjı hakkında size ipucu verecektir.
Yazı iş fikrine dikkat çekmek ve ön bilgilendirme amaçlıdır iş fikrini hayata geçirmek istiyorsanız mutlaka tecrübeli bir danışmandan yardım almalısınız.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy