Oto Galeri Nasıl Açılır? Nasıl Para Kazanır?

Oto Galeri Nasıl Açılır? Nasıl Para Kazanır?

Oto Galeri nasıl açılır?

Hayalini kurmuş olduğunuz ve yapmak istediğiniz işler arasında oto galeri işi varsa eğer yapılabilecek en karlı iş grupları arasından birini tercih etmiş olursunuz. Oto galeri işinde bulunan vatandaşlarımız ekonomik durumlardan pek fazla etkilenmezler. Aslına bakarsanız ülke ekonomisinin sarsıntılı olduğu dönemlerde bile bir çok vatandaşımız ayağını yerden kesebilecek bir arabaya ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple de gücü sıfır bir araba almaya yetmeyen vatandaşlarımız ikinci el araba almayı tercih etmektedirler. Tabi ki her işte olduğu gibi oto galeri işinde de büyük risk faktörleri yer almaktadır. Bu sebeple de oto galeri işine yatırımınızı yapmadan önce çok doğru adımlar atarak bu yolda ilerlemelisiniz. Oto galeri nasıl açılır? Nasıl para kazanılır? Oto galeri açmak isteyen vatandaşlarımız için gerekli olan püf noktalar nelerdir? bu başlıklara değinerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Oto galeri açmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Oto galeri işine girerek yüksek karlar elde etmeyi hayal eden vatandaşlarımızın öncelikli olarak yapmaları gereken bir kaç önemli adım vardır. Bu adımlara uyarak işletmesini kuran girişimciler oldukça mantıklı hareket etmiş olur ve yüksek gelirler kazanmak için ilk imzalarını atmış olurlar. Oto galeri nasıl açılır ve yapılması gerekenler nelerdir? Aşağıda yazımızda maddeler halinde yer vereceğiz.

 • Oto galeri açmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle başka birinden devir almak mı istiyorlar yoksa sıfırdan bir işletmemi açmak istiyorlar bu konu hakkında iyi karar vermeleri gerekmektedir.
 • Daha önceden kurulmuş olan bir oto galeriyi kendi üzerinize devir alarak çalıştırmaya başlamış olduğunuzda bir çok masrafa kucak açmanıza sebep olacaktır. Fakat devir alınan oto galerinin hazırda bulunan müşterileri vardır. Piyasada tanınmaktadır. Bu sebeple işteki riski yarı yarıya düşüre bilirsiniz.
 • Sıfırdan açmak istediğiniz bir oto galeri için bir çok masrafı kucaklayacaksınız. Fakat işletmeniz kendi istemiş olduğunuz düzende ve sistemde çalışmaya başlayacak ve başarıyı kendiniz elde etmiş olacaksınız.
 • İşletmenizi açmadan önce kendinize mutlaka ama mutlaka bir iş planı çıkartmalısınız. Bu iş planın da kuracağınız işletmeniz hakkında her şey a’dan z’ye yer almalıdır.
 • Piyasayı çok iyi araştırmalı ve rakipleriniz hakkında çok iyi bilgiler edinmelisiniz.
 • Galeri açmak için gekli olan sermaye miktarını belirlemelisiniz.
 • Sermayeniz az ise finansman için araştırma yapmalısınız.
 • Maliyetlerinizi belirlemelisiniz.
 • Açmak istemiş olduğunuz galeri için iyi bir yer bulmalısınız.
 • Reklamınızı yapmalısınız. El broşürleri ve yerel radyo kanallarından reklamınızı yapabilirsiniz.
 • Bu iş hakkında deneyimi olan ve araba piyasalarını yakından takip eden elemanlar ile işe başlamalısınız.
 • Gerekli olan tüm evrak ve belgeleri hazırlayarak işletmenizin açılış işlemlerine dikkat etmelisiniz.
 • Satış sözleşmesi, faturalar ve diğer gerekli olan tüm belgeleri tamamlamalısınız.
 • Açmış olduğunuz galeriye iyi bir isim vermelisiniz.

Oto galeriden nasıl para kazanılır?

Oto galeri açmaya karar vermiş olduğunuzda öncelikle sıfır bir araba satışımı yoksa ikinci el araba satışı mı yapacaksınız ona karar vermelisiniz. Daha sonrasında ise araba piyasaları hakkında iyi bir araştırma yaparak en çok ve rahat satışı olan arabalar üzerinde alım satım yapmalısınız. İnternet üzerinden araba, ev gibi mülklerin satışı çok daha fazla yapılmaktadır. Bu sebeple ülkemizde en çok kullanılan ve en çok satış yapan site sahibinden.com  adresinden bir hesap açmalısınız ve bu siteye üye olmalısınız.

Her ay düzenli olarak ücretlerinizi yatırarak site üzerinden ilan verebilir ve çok rahat bir şekilde araba alım ve satımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu site dışında yerel televizyon ve radyo kanallarında küçük el broşürlerinde ve şirketinizin reklamını yapabilecek araçlar üzerinde giydirme yaparak araç alım ve satımını gerçekleştirebilirsiniz. Oto galeri işine girmiş olduğunuzda bu işten kazanacağınız para her ay değişiklik gösterecektir. Dönem dönem işleriniz çok iyi olurken birden kar payınız da düşebilir. Bu sebeple yapacağınız işten net kazancınız şudur diyemeyiz. Fakat para kazanma sisteminiz hakkında elbette ki bilgi verebiliriz.

İkinci el araçların satışını gerçekleştirmiş olduğunuz bir galeri olduğunu düşünerek yola çıkıyoruz. Elinizde bulunan araçları piyasa değerinden daha düşük fiyatlar ile alarak ilk karınızı elde etmiş olursunuz. Daha sonrasında ise bu aracı satılığa çıkarmış olduğunuzda piyasa değerine eş yada piyasa değerinden biraz daha yüksek fiyatlar ile satabilir ve kar elde edebilirsiniz. Daha net anlaşılması için rakamlar üzerinden örnek göstereceğiz.

Örneğin, Bir aracı almak istiyorsunuz alacağınız aracın piyasa değeri 25 bin lira fakat siz bu aracı daha düşük almalısınız. Bu sebeple de araç sahibi ile sıkı bir pazarlığın içerisine girmelisiniz. Ve sonunda 25 bin liralık olan bu aracı 22 bin liraya almalısınız. Almış olduğunuz aracı galeriye getirdikten sonra satışa çıkarmalısınız. Ve 25 bin liralık olan araçta hata, kusur, Boya yok ise ve kilometresi düşük ise 27 bin 28 bin liralara kadar fiyat vererek satabilirsiniz. Yani böylece bir arabadan hem alırken hemde satarken kar elde etmiş olursunuz. (25.000- 22.000= 3.000 lira alımdan kar) ( 25.000+28.000=3.000 satıştan kar) ( 3.000+ 3 .000 = 6.000 toplam edilen kar) Bir arabadan 6.000 liralık kar elde ederken diğer bir arabadan 3.000 lira veya 1.000 lira kar elde edebilirsiniz. Bu sebeple de piyasada yüksek oranda satışı olan arabaların alım ve satımını gerçekleştirirseniz yüksek oranlarda kar elde edebilirsiniz. Bir ay içinde 3-4 arabadan ortalama 6.000 liralık kar elde etmiş olduğunuzda zaten kendinizi ve o ayı kurtarmış olursunuz.

Oto galeri açmak isteyen vatandaşlarımız için gerekli olan püf noktalar nelerdir?

Oto galeri açarken dikkat edilmesi gereken ve açılış işlemleri sırasında yapılması gereken işlemleri yukarıdaki paragrafta siz değerli okurlarımızla paylaşmıştık Fakat sizler için önemli olacak bir kaç uyarıda bulunarak daha sağlam adımlar ile yola çıkmanızı sağlayacağız.

 • Araç piyasaları hakkında çok iyi derece de bilgi sahibi olmalısınız ve devamlı olarak araştırma yapmalısınız.
 • Kendinizi sık sık yenileyerek her çıkan model ve seri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 • İkna kalibiyetinizin kuvvetli olması gerekmektedir.
 • Sıkı pazarlık yapma konusunda yetenekli olmalısınız.
 • Yanınızda çalıştıracağınız her bölüm ve departman için ayrı ayrı eleman çalıştırmalısınız ve aynı şekilde çalıştırmış olduğunuz her eleman da araçlar hakkında ve piyasa hakkında çok iyi derecede bilgili olmalıdırlar.
 • Satışını gerçekleştireceğiniz araçların, sizin ve işletmenizin güvenliği için yani can ve mal güvenliğiniz için iyi derece de güvenlik sistemi oluşturmalısınız. Kamera sistemleri ile 7/24 takip altında olmalısınız.
 • Çok iyi derece de reklam yapmalısınız. Ve sürekli olarak yenilikçi olmalısınız.
 • Sempatik ve güler yüzlü oldunuz ve çalışanlarınızı da aynı yönde seçmiş olduğunuzda çok daha fazla müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

Oto galeri açma maliyeti ne kadardır?

Oto galeri açmak istemiş olduğunuzda maliyetiniz açacağınız dükkana göre değişiklik gösterecektir. İşletmenizde bulundurmuş olduğunuz araç sayısı, araçların model ve cinsleri, çalıştırmış olduğunuz eleman sayısı, dükkanınızın bulunmuş olduğu güzergah yakıt ve kira bedelleri, açılış masrafları, personel masrafları gibi değişiklik gösterecek olan işlemler ile belirlenen maliyetler hakkında net bir rakam vermemiz sizi yanlış bilgiler ile bilgilendirmemize sebep olabilir bu yüzden de maliyetler hakkında net bir bilgi veremiyoruz. Fakat iyi kar elde etmek her zaman büyük düşünmekten ve büyük adımlar atmaktan geçer lütfen unutmayınız.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy