Restoran sektörü düşüşte

Avrupa’da oldukça gelişmiş olan restoran sektörü son 10 yıl içerisinde Türkiye’de de büyük bir çıkış yapmıştır. Neredeyse her mahallede bir restoranın olduğu görülmekteyken bu sene yaşanan iç ve dış sebeplerden dolayı restoran sektörü iflasın eşiğine gelmiş durumdadır. Öğrencilerin bulunduğu bölgelerde ki cafe ve restoranların satışlarında her hangi bir değişiklik olmazken diğer bölgelerde bulunan restoranların satışlarında ciddi azalma meydana gelmiş ve pek çok restoran iflas ettiği gibi işten çıkartma uygulamasına gitmiştir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan restoranların tamamı dışarıdan yeme-içme sektörünün azalmasından şikayetçi olmaktadır.

Festivaller umutları

Restoranların canlanması için bilindiği gibi bazı organizasyon ve etkinliklerin yapılması gerekiyor. Bunun için pek çok restoran sahibi anlaşma yaparak yakın bölgelerde organizasyonlar düzenlemekte ve buralara halkın gelmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda belediyelerde festivallerin sayısını artırarak hem halkın eğlenmesini hedeflemekte hemde esnafların kazanç elde etmesini amaçlamaktadır.

İstanbul’da bulunan pek çok restoran sahibi turist sayısının azalmasından dolayı sektörün ciddi kayıplar yaşadığını belirtmekte ve yerlilerin ise dışarıda yeme-içme sektörünü pek fazla kullanmadığından şikayetçi olmaktadır.

İstanbul’da 23 Eylül 2016 tarihinde başlayıp 30 Ekim 2016 tarihinde sonlanacak olan festivaller sayesinde restoranların büyük kazanç elde etmesi beklenmektedir. Bilindiği gibi kış ayının gelmesi ile restoranlara gelen kişi sayısı daha da azalmakta ve bu sebepten ötürü restoran sahipleri son kez müşteri yakalayabilmek için festivallere özel kampanyalar yapmaktadır.

 

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy