Taksiciler kaç para kazanır?

Taksiciler kaç para kazanır?

Taksicilik nasıl yapılır?

Taksicilik yaparak ailesinin geçimini sağlayan bir çok insan bulunuyor. Taksicilik bazen asıl meslek bazen ise ek gelir kapısı olarak da görülebiliyor. Küçük şehirlerde, il ve ilçelerde biraz sıkıntılı olmasına karşılık büyük şehirlerde ise oldukça güzel karlar elde etmenizi sağlayabilecek bir meslek grubu arasındadır. Taksicilik bazen küçüklükten gelen bir hayal bazen ise zorunlu kalınmış bir meslek türüdür.

Bu iş oldukça riskli iş grupları arasında yerini almaktadır. Aracınıza almış olduğunuz müşterinin nasıl bir insan olduğunu bilemezsiniz. Bazen hırsız, bazen katil, bazen sapık, çoğunlukla da masum müşterilere hizmet vermektesiniz. Saymış olduğum bu müşteri grubunun içerisindeki tehlike içeren müşterileri bilmeden aracınıza alırsınız. Bazen sizin canınıza malınıza kast edeler bazense hiç bir şekilde sıkıntı çıkartmadan renklerini belli etmeden gitmek istedikleri adrese giderler. Bu risk geceleri çok daha fazla oranda artış göstermektedir.

Özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde çok fazla tehlike içerdiğini duymuşuzdur. Buna rağmen, bu tehlikelere rağmen bu işi yapmak zorunda olanlar var ve birde bu işi severek yapanlar da bulunmaktadır. Taksicilik mesleğinde bulunan insanların oldukça sabırlı ve sakin bir yapıya sahip olması gereken insanlar içerisinden seçilmesi gerekmektedir. Yada bu işi yapmak isteyenlerin sakin bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Dikkatli ve işine özen gösteren insanların bu işi seçmelerini tavsiye ederim.

İşin güzel yanları nelerdir?

Taksicilik işi çok tehlikeli olduğu kadar çok da zevkli iş grupları arasında yerini almaktadır. Taksiciler toplu taşıma araçlarında olduğu gibi değil de daha sakin bir ortam içerisinde çalışmaktadırlar. Bu işi yapan insanlar bir çok hayat hikayesi dinlemiş, birçok çiftin ayrılığına şahit olmuş, bir çok çiftin mutluluğuna sebep olmuşlardır. Bu mesleğin en güzel yanları bir çok insanın hayat hikayelerini dinleyip onlardan ders çıkarmak olacaktır. Aracı kullanırken sakin ve rahat bir kafayla kullanırsınız. Sanki kendi aracınızda yolculuk yaparmış gibi hissedersiniz bu durumlar sizin için çok keyifli ve eğlenceli bir hal alacaktır.

İşin sıkıntılı yönleri nelerdir?

Taksicilik işinin en sıkıntılı tarafı çok fazla tehlikeli bir iş gurubu arasında olmasıdır. Bu mesleği yapanların neyle karşı karşıya kalacağı bilinemez bu yüzden de bu meslek çok fazla tehlike içerebilir. Diğer bir sıkıntısı ise trafiğin çok yoğun olduğu saatlerde müşterilerin hızlı ve acele ettirme çabalarına girdikleri anda yaşanır.  Ayrıca çok sıkıntılı müşteriler ile karşı karşıya kalındığında bu mesleğin zor yanları ortaya çıkacaktır. Daha önce de bahsetmiş olduğum gibi bu mesleği seçenlerin oldukça sabırlı ve sakin bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir.

Taksiciler kaç para kazanır
Taksiciler kaç para kazanır

Taksicilik işine girmeyi düşünen girişimciler için küçük tavsiyeler

Taksicilik işinin risklerinden ve tehlikelerinden bahsetmiştik işte bu tehlikelere karşı ve risklere karşı kendinizi koruma altına almanız gerekmektedir. Kendinizi korumak için ilk olarak arabanızda bulundurmanız gereken bir bezbol sopası gibi bir sopaya ihtiyacınız vardır. Halkımız kısaca haydar diye adlandırmaktadır. Bunun yanında kendinizi savunabileceğiniz bir başka aletleri de yanınızda bulundurmanız gerektirmektedir.

Telsizinizin açık olmasına dikkat etmelisiniz. Taksi durağınıza ve durak arkadaşlarınıza bir şifre vermelisiniz yani tehlikeli ve acil durumlarda bu şifre sizin yardım isteme aracınız olmalıdır. Bunların yanında müşterilerinize gereken özeni ve değeri vermelisiniz. Onlara güler yüzlü davranmalısınız. Bazen dertleşebilir bazen de sessiz kalabilirsiniz. Ama müşteriler aracınızdayken onlara ailelerinden birisiymiş gibi davranarak evlerinin sıcaklığını yaşatabilirsiniz. Bu şekilde davrandığınızda bir çok müşteriyi kendinize çekebilirsiniz.

Taksiciler ne kadar kazanıyor?

Taksiciler ne kadar kazanıyor sorusuna net bir cevap vermek imkansız. Aslında imkansız değil ama yanlış bilgilendirmek istemediğimizden dolayı bu konu hakkında bir rakam bildirmekten kaçınacağız. Taksicilik her şehirde ilde ve ilçede değişiklik gösterecektir. Büyük şehirlerde yapılan taksicilik işi oldukça karlı ve kazançlı olacaktır. Küçük şehirlerde yapılan taksicilik ise biraz sıkıntılı bir durum içerisinde bulunmanıza sebep olabilir. Çünkü küçük şehirlerde insanlar genelde toplu taşıma araçlarını tercih ederler. Hem trafikten yana sıkıntı yaşamazlar hem de rahat ve ucuz bir şekilde adreslerine ulaşırlar. Çoğu insan taksi ve toplu taşıma aracını tercih etmektense yürümeyi tercih edebilirler.

Büyük şehirlerde ise toplu taşıma araçları çok sıkıntılı olduğu için taksilere yoğunluk gösterilebilir. Hem trafik sıkışık olacaktır. Hem oldukça kalabalık olduğu için toplu taşıma aracında gitmek istediğiniz adrese ayakta uzun süre ayakta gitmek zorunda kalabilirsiniz işte bu yüzden taksiler daha fazla tercih edilmektedirler. Taksicilik işinde çok güzel paralar kazanılıyor bunu böyle olduğunu herkes biliyor. Bunun yanında bir taksi plakası alıp taksinizi işletmeye verebilir ve sadece plakasından dolayı para kazanabilir ve çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Onun dışında taksicilik işinde kazanılan parayı yüzdeye vurursak eğer % 50-55-60 civarında değişiklik gösterecektir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy