Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Bir iş kurmak istiyorsunuz ama yeterli finansa sahip değil misiniz veyahut reklam ve bazı giderler ile uğraşmak yerine , bayilik alarak kısa vadede para kazanmayı mı hedefliyorsunuz. Bize kalırsa doğru yoldasınız. Yazdığımız makalede parası olmayanlar için sermayesiz , size bayilik verirken ücret istemeyen firmalar hakkında bilgiler vereceğiz. Piyasada yeni olan veyahut yıllardır hizmet vermekte olan çoğu firma ücretsiz bayilik vermektedir. Pazar alanlarını genişletmek isteyen ve daha çok müşteriye hizmet sunmak amacı güden firmalar ücretsiz bayilik vermektedir. Ücretsiz bayilik veren firmalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler bayilik ücreti ödemeden yüksek gelir sağlayabilen bir iş yerine sahip olabilirler. Fakat bu istekler sonucun işyeri açmak isteyenler firma seçiminde iyi bir seçimde bulunamazsa sonuç istenildiği gibi olmamaktadır.

Peki Bayilik Almak  Mantıklı Mı ?

İşyeri açmak istediğiniz sektör hakkında olan bilgileriniz yaptığınız araştırmalar ve planlar bu konudaki önceliğiniz olmalıdır. Ama iş yeri açmanızı firmanın bayilik vermesine bağlamanız da saçma olmaktadır. Eğer iş hakkında bilginiz yok ise verilecek olan firmalık sizi kurtarmaya yetmeyecektir. Dükkan , mağaza veyahut işyeri açmak istiyorsanız bulunduğunuz bölgede hedeflediğiniz sektör iyi bir para kazandıracak ise size ve bu konuda yaptığınız araştırmaları yeterli buluyorsanız ücretsiz bayilik veren firmaları da araştırmanızı tavsiye ederiz. Daha demin de dediğimiz gibi herhangi bir firma para almadan bayilik sunuyor diye iş yapmayan yerlerde iş yeri açmanız ve rakibinizin bol olduğu yerlerde iş yeri açmanız oldukça mantıksızdır. Bu nedenle üstüne basa basa söylediğimiz bölge ve iş araştırmasını yapmanız önemlidir. Bulunduğum bölgede ne satılır ? Bu bölgede ne mağazası veyahut dükkanı iş yapar ? Burada hangi iş yeri eksik ? gibi sorular sizi araştırmalar sonucu başarıya getirecek sorulardan birkaçıdır.

Bayilik bedeli istemeyen firmalar veyahut bunu düşük meblağlarda yapan firmalar iş olarak genel de iş sonucunda kazancı çok yüksek olmayan işlerde size bu imkanları sağlamaktadır. Bu firmaların çoğunun daha müşteri potansiyeli oluşmamış , reklamı yeterli seviyeye ulaşmamış , adı pek duyulmamış veya sektöre yeni katılan firmalardır. Fast food ürünleri , mısır , inşaat malzemeleri , çiğköfte firmaları ve sektöre yeni giren su firmaları genelde sermayesiz veyahut düşük ücretle bayilik vermektedir. İş hayatına atılmak isteyen iş adamlarının çoğu bayilik karşılığında para alınmadığını öğrendiğinde tereddütte düşüyor. Bu tatbikî de kendi seçimleridir. Firmalardan yapılmakta olan teklifleri sunulan imkanları bir bilirkişi yardımı ile ayrıntılı olarak incelemelerini tavsiye ederiz. Bunun yapılmaması aksine işlerinizde oluşacak olumsuzluklar başını ağrıtabilir.

Bayilik alırken dikkat edilecek hususlar

  • Firma : Bayilik alacağınızın firmanın sunduğu şartlar, piyasadaki yeri, pazar alanları, satış oranları, net kârı, cirosu vb.
  • Sektörün Hali : Bayilik almak istediğiniz sektörün, işyerinin kurulmak istendiği bölgedeki genel durum, elde edilen kâr oranları, talep ve ihtiyaç durumu.
  • Firma desteği : Bayilik aldığınız zaman firmanın size sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar.
  • Müşteri potansiyeli : Müşterilerin bayilik almak istediğiniz firmanın ürünlerine karşı ilgisi, satış oranları, talep edilme
  • Bölgesel etkenler : İş yeriniz de satacağınız ürünlerin, bölgede ki genel durumu. (örneğin bir tarımsal ilaç firmasının ulaşabileceği tarım alanları.)
  • Rakipler ve piyasa :  Sermayesiz bayilik vermekte olan firmalar ile anlaşılması dahilinde , bayilik almanız durumunda, aynı sektörde hizmet veren rakipleriniz. Bu rakiplerinizin iş yerinize olan mesafesinden tutunda, sizin işyeri açmanız durumunda, müşterilerin sizi tercih etmesi için ortaya koyabileceğiniz farklar.

 

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy