Ülke dışından ürün ticareti hakkında genel bilgiler

Birçok esnafın, girişimcinin para kazanmak için hedeflediği bir ticaret yöntemidir. Elektronik eşyadan, giyime, kozmetikten gıdaya kadar, dışarıdan ürün getirmek ve ülkemizde satmak oldukça kârlı bir iştir. Tabi bu işin çeşitli prosedürleri olduğu gibi, iyi bir araştırma ve tecrübeye de ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülkemizde üretimi oldukça pahalı ve zor olan, bu sebeple ülke piyasasında zor satılan ürünleri yurtdışından getirerek satarak çok para kazanabilirsiniz. Bunun için, öncelikle ürün grubuna karar vermeli ve bu kapsamda bir iş planı hazırlamalısınız. Gümrüksüz mal getirme, yurtdışından mal getirme sınırı ve bu mallar için alınan vergiler iş planınızda ayrıntılı olarak belirtilmelidir.

Ülke dışından getirilen en kârlı ürünler nelerdir diyorsanız; genel itibariyle Avrupa ülkerinden, cep telefonları, mobil cihazlar, elektronik ürünler en çok getirilen ve satılan ürünlerdir. Ülkemizde bu tür ürünlerin vergiye tabi olması nedeniyle, değerinden çok çok yüksek fiyatlara satılması, yurtdışından getirilen ürünlere rağbeti arttırmaktadır. Sizde ülke dışından ürün getirerek, vergi farkına rağmen birçok müşteriye pazar oluşturabilir, işlerinizi büyütebilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa yurt dışından gelen malları Airmail (PTT-Gemi) olarak getiriniz. Bu yöntem ile alınan kargo ücreti daha ucuzdur ancak yurt dışından malların gelmesi 20 günü bulabilmektedir. Ancak böyle bir şansınız yok yada hızlı gelmesini tercih edecekseniz mecburen DHL kullanmalısınız. Bu durumda prosedürler uzamakta ve ödeyeceğiniz maliyetler de artmaktadır.

Gümrüksüz mal getirmek  isteyenler en çok takıldıkları husus, gümrük ve vergidir. Zira Ulusal Antlaşmalar gereğince yurtdışından her türlü ürün ülkeye sokulamaz. Bu ürünler ve adetleri mevzuatla belirlenir. Bazı ürünlerin ise yurtdışından gümrük girişi esnasında belirli oranlarda vergi alınmaktadır. Bu vergi ürünün fiyatına eklendiğinde, yurt içinde satılan fiyatına yaklaşmaktadır. Eğer vergi ile birlikte Ülkemizde satılan fiyatı ile aynı fiyatta olması durumunda, ürün getirmek çokta kârlı olmayacaktır.

Aliexpress ile cep telefonu getirmek de kolay. Yurtdışından sipariş ettiğiniz bazı ürünler gümrük konusunda problem yaşatmaz iken cep telefonlarına ise gümrük memurları tarafından el konulmaktadır. Bu sebeple almış olduğunuz cep telefonunun bedeli göz ardı edilerek aldığınız telefon 1$ değerinde olsa dahi ne yazık ki gümrük kurallarına aykırı olduğundan dolayı ülkeye giremeyecek ve gümrük müdürlüğünce el konulacaktır.

Bazı satıcılar bu durumu fırsata çevirerek farklı yöntemler ile cep telefonunu alıcıya ulaştırıyor. Bazı firmalar paket içeriğini farklı yazma yöntemini, bazıları ise hediyedir ibaresi ekleyip ürün bedelini oldukça düşük göstererek paketi dikkat çekmeyecek bir şekilde hazırlamaktadır. Gümrük Müdürlüğünce, gerek görülmesi halinde, gönderici ve alıcı hakkında kanuni işlemler başlatılabildiğinden bu tür işlemler oldukça sakıncalıdır.

Yaşanan bu problemler nedeniyle, yurtdışından ürün getirmek için, kapsamlı bir araştırma yapmalı ve getirilebilecek ürünler, vergiler hakkında ayrıntılı bilgiler edinilmelidir.

Sitemiz üzerinden yeni iş fikirlerine, para kazanma yöntemlerine ve en kârlı ticaret sektörlerine başvuruda bulunabilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy