Cafe açmanın aşamaları nelerdir ve Sermayesiz cafe nasıl açılır

Cafe açmanın aşamaları nelerdir ve Sermayesiz cafe nasıl açılır

Sermayesiz cafe açılır mı?

Eğer bir işletme sahibi olmak istiyorsanız ve ne yapacağınıza karar veremiyorsanız eğer cafe açmanızı tavsiye ederiz. Cafe işletmek çok fazla kar getiren iş gurupları arasında yer almaktadır. Sıfır sermaye ile cafe açmak tabi ki mümkün değildir fakat az sermaye ile çok güzel bir cafe açabilirsiniz. Eğer elinizde hiç bir birikiminiz yoksa girişimcilik sertifikası alarak kosgebin hibe kredilerine başvuru yapabilir ve 50.000 Türk lirası ile hayalini kurmuş olduğunuz işletmenizi açabilirsiniz. Cafe işletmek zorlu bir iştir. Çünkü bir çok rakibiniz olacaktır. Ve sektöre yeni giriş yapacaksanız eğer piyasada tutunmaya çalışmanız gerekecektir. Bunun içinde rakiplerinizden farklı bir şekilde işletmeye giriş yapmanız gerekecektir. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Sermayesiz cafe nasıl açılır konu başlığını ele alarak bilgiler vereceğiz.

Sermayesiz cafe nasıl açılır?

Sermayesiz cafe açmak tabi ki de mümkün değildir. Bunun için elinizde bir birikimiz yoksa Devlet destekli kredilere başvurabilir ve kosgebin açmış olduğu hibe krediden yararlanabilirsiniz. Hibe krediden yararlanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekecektir. Aynı zamanda girişimcilik sertifikanızın olması gerekecektir. Eğer elinizde girişimcilik sertifikanız yoksa size en yakın olan halk eğitim merkezlerine başvuru yapabilir ve girişimcilik kurslarına katılabilirsiniz. Girişimcilik kursu ücretsizdir ve 20 günlük bir eğitim gerektirmektedir. 20 günün sonunda sertifikanızı alabilir ve hibe kredilere başvurabilirsiniz. Kosgeb danışmanlarınız işletmenizi açarken her aşamada sizinle birlikte olacak ve yanınızda destekçiniz olacaktır.

Cafe açmanın aşamaları nelerdir?

İlk olarak ne tür bir cafe açmak istediğinize karar verin daha sonra çok iyi bir iş planı hazırlayın, iş planınızda a’dan z’ye her şeyin yer alması gerekmektedir. İyi bir iş planı bütün iş hayatınızı etkileyecektir. cafenizin büyüklüğüne ve mekanına karar verin elinizde çok büyük bir bütçe olmadığı için çok büyük bir dükkan yerine daha mütevazi ve daha küçük bir cafe açmak sizin daha çok kar elde etmenizi sağlayacaktır. çünkü ne kadar büyük bir mekan açarsanız o kadar çok gideriniz olacaktır. Bütün bunlara karar verdikten sonra cafenizde çalıştıracağınız elemanlarınızı seçmelisiniz.

Çalıştıracağınız elemanlarınız daha önceden deneyimli olmalıdırlar. Sabırlı ve güler yüzlü elemanlar almaya dikkat etmelisiniz. Cafenin iç ve dış dizaynına çok önem vermelisiniz. Temizlik içinde çok fazla önem göstermelisiniz. Müşterilerin memnuniyeti de son derece önemlidir. Mutfakta kullanacağınız her malzeme tertemiz olmalı ve kaliteli ürünler kullanmalısınız. İşletmenizi açmadan önce çok iyi reklam yapmalısınız. küçük el broşürleri, radyo ve yerel yayınlarda reklam yaptırabilirsiniz. cafeniz için çok iyi bir isim bulmalısınız. Bulmuş olduğunuz isim sizin için reklam olacaktır. Cafenizde çocuklar için küçük bir oyun alanı hazırlamalısınız. Masalarda tavla ve okey takımlarını kullanabilirsiniz. Daha nezih bir cafe düşünüyorsanız eğer satranç ve kütüphane ortamı oluşturabilirsiniz. Cafeniz de kahvaltı saati oluşturabilirsiniz. Böylece karınız yarı yarıya artış göstermiş olacaktır.

Cafe açmak isteyenler için uyarılar

Cafenizi işletmeye başladığınızda, çalışanlarınızı motive edecek aktivasyonlar yapabilir veya primler verebilirsiniz. Bunların yanında açılış  ve kapanış saatlerinizi belirlemelisiniz. rakiplerinize nazaran daha farklı hizmetlerde bulunmalısınız. Müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmalısınız. Çayın ve kahvenin yanında küçük ikramlarda bulunursanız eğer müşterilerin dikkatini çeker ve tercih edilme sebeplerinden bir tanesi haline gelebilirsiniz. Haftanın belirli günü özellikle cumartesi akşamları canlı müzik organizasyonları düzenlemeniz de faydalı olacaktır.

Canlı müzik her zaman müşteriyi kendisine çeker bunu hiç bir zaman unutmayınız. Cafenizi aynı zamanda pastahane gibi de kullanabilirsiniz. Kuru pasta, yaş pasta ve pasta çeşitlerinin satışını yapmış olduğunuz taktirde dışarıdan da Müşteri toplamış olacaksınız. Acacağınız cafenin mutlaka bir bahçesi ve bir balkonu olmasına özen gösterin yaz aylarında insanlar dışarıda oturmayı daha çok tercih ediyorlar.

Cafe açmak için gerekli olan belgeler nelerdir?

Cafe açmak için gerekli olacak olan belgeler sırası ile şu şekilde yer almaktadır. 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, ikametgah, gıdalar için sağlık bakanlığından onaylı bir belge, itfaiyeden tüm önlemlerin alındığına dair bir belge, yangın tüpü faturasının nüshası, vergi levhası, dükkan kira ise kira sözleşmesi, dükkan size ait ise tapu fotokopisi, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı bir belge, bunların yanı sıra muhasebe için de gerekli olacak tüm belge ve evrakların hazırlanması gerekecektir. Burun bu işlemleri tamamladıktan sonra cafenizi işletmeye başlayabilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy