E-Ticarete Başlamadan Önce Gerekenler

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar ticarete yönelebilirler. Ticaretin bir dalı da E-Ticaret’tir. Bu işe başlamak isteyen kişilerin ilk olarak satacağı şeyi belirlemesi gerekmektedir. Bu ürüne karar verirken oldukça dikkatli ve araştırmacı olmaları fayda sağlayacaktır. Her zaman satılabilecek potansiyelli ürünleri satarsanız müşteriniz iyi seviyelerde olur. Bunun dışında potansiyeli olamayan bir ürünle bu işe başlarsanız potansiyel kazanmanız çok zor olacaktır. Potansiyelli ürünlere göre potansiyeli olmayan ürünlerden daha çok kazanırsınız ama satışlar az olabileceği riskini de bilin. Potansiyelli ürün her yerde olur sizden de ürün alacak müşterinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Ürünlerden yapabileceğiniz karları hesaplayarak bu yola kalkışmanızı ve bütün masrafları hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesaplamaları yaparken her zaman istediğiniz ürün üzerinden değil mantıklı olan ürün üzerinden gitmenizi tavsiye ederiz. Ticarette pekte duygusallığa yer yoktur. Satıcı para kazanmaya çalışır, alıcı ihtiyacını karşılamaya çalışır. Ticaret hiçbir zaman bitmez ancak bu ticaret ve alım, satım döngüsünde başarı elde edebilecek misiniz? Önemli noktada bu zaten. Yazımızın devamında size E-Ticareti biraz daha açıklayalım.

E-Ticarette Müşteri Kazanmak

E-Ticaret, çok fazla tercih edilen ve bu konuda da büyük bir müşteri kaynağı yaratılabilecek bir iş imkanıdır. İlk olarak bütün dünyada kullanılmasının yanı sıra artık günümüzde herkes internet üzerinden her şeyini yapmaktadır. Eve sipariş vermek ve mağazalara gidip yorulmamak herkesin işine gelir durumda. Bu ticaret türünde en önemli nokta satacağınız ürünler nelerdir? Bu ürünleri ne kadara alıp, ne kadar kar oranıyla satacaksınız? Tahmini aylık satış ve hedeflenen tutar belirlemeniz önemlidir. İlk 3 ay en azından rapor tutarak aynı ürünü pazarlayıp, pazarlamayacağınıza karar vermelisiniz. Ticarette her şey deneyerek olur. Şunu da söylemeden geçmeyelim; gerçekten araştırmalar sonucu potansiyeli olan ve zamanla çok ihtiyaç duyulan bir şey pazarlıyor ancak zamana ihtiyacınız varsa o üründen vazgeçmeyin çünkü popüler ve müşterisi olmayan ürünü kolay ve ucuz şekilde stoklayabilirsiniz. Sonrasında büyük karlarla satışa çıkarabilirsiniz. Bu meslekte bulunan kişilerin geçmişlerini ve hayatlarını iyice izlemenizi, öğrenmenizi öneririz. Satış şekilleri ve satış stratejilerini iyice öğrenmeniz her zaman size çok şey katacaktır.

E-Ticaret Site Kurma

Bu işle uğraşan kişiler sitelerini açarken birçok şeye dikkat etmektedirler. Bunun sebebiyse internet sitesinin domaini bile çok önemlidir. Sattığınız şeye göz atılmadan önce sitenin bir çekiciliği olması oldukça önemlidir ve kaliteli bir görünüm güveni teşkil eder. Sonrasında satılacak ürün en önemlisidir. Bildiğiniz gibi ticarette alım satım yapamazsanız başarılı olamazsınız. Siteyi kurarken hedef kullanıcıya ve gereken kitleye ulaşmak hedeflenmelidir. Zaten gereken kitleye ulaşan bir ticaretçi işlerini kolayca halledebilir.

Ürün Aldığınız Yer Sabit Olsun

Pazarlayacağınız ürünü özellikle stok olarak alıyorsanız kesinlikle sabit bir şirket veya kuruluş ile anlaşın. Bu durum sizin ticaretiniz için önemlidir. Şöyle ki sizden bir ürün alan ve memnun kalan kişi size başkasını yönlendirdiğinde siz aynı ürünü, aynı kalitede verirseniz bir sorun yaşamaz ve müşterilerinizi elinizde tutabilirsiniz. Ancak tabi ki de ürünü satmaya başladınız ve şikayetler almaya başladınız bu durumda daha kaliteli ve daha iyi bir kuruluşla anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Kısacası ürün ne zaman kazandırıyor ve müşterilerin istediği işlevi görüyor yani müşteri memnuniyetini sağlıyor ise o zaman o ürüne ve ürünü aldığınız yere devam edin.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy