Oto yıkama dükkanı nasıl açılır

Oto yıkama dükkanı nasıl açılır

Oto ve halı yıkama dükkanı nasıl açılır? Şartları Nelerdir?

Oto yıkama dükkanı açmak isteyenlerin öncelikle bu işi nerede yapacağına karar vermesi gerekmektedir. Oto yıkama dükkanları genellikle oto tamiri yapan oto sanayi bölgelerinde yoğunluk göstermektedir. Bunun yanında otopark işletmeciliğini yapıldığı yerler ve şehir merkezine yakın olan yerlerde de yapılmaktadır. Bulunduğunuz bölgede oto yıkama dükkanlarının yoğun olduğu yerleri saptayarak açacağınız dükkanın yerini belirlemelisiniz. Oto yıkama dükkanı açmaya karar vermeden önce bulunduğunuz bölgede kaç adet oto yıkama dükkanı olduğunu, rekabet ortamının nasıl olduğunu ve oto yıkamacıların ekstradan ne tür işler yaptığını belirlemeniz açacağınız oto yıkamanın geleceği için çok önemlidir.

Oto yıkama dükkanı nasıl açılır ve dekorasyonu nasıl yapılır?

Oto yıkama dükkanına ne kadar yatırım yapacağınıza karar verdikten sonra dükkanın kaba taslak planını yapabilirsiniz. Oto yıkıma dükkanı minimum 250-300 metre kare olmalıdır. Tabi ki daha büyük bir dükkan da yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin yatırım ve beklentilerinize göre değişiklik göstermektedir. Oto yıkama işi farklı bir kaç bölümden oluştuğu dükkanınızda buna uygun olarak hazırlamalısınız. Arabaların dış kısmının tazyikli su ve köpükle yıkandığı yıkama bölümünün etrafa rahatsızlık vermemesi ve kolay temizlenmesi için etrafının kapalı ve zemininin kolay temizlenmesi için fayans kaplı olması ve atık su giderinin tıkanmaması için eğime dikkat edin. Dışı yıkanan aracın iç temizliği için süpürge ve diğer işlemlerinin yapıldığı farkı bir bölme oluşturmanın sizlere faydası olacaktır. Arabasını yıkamaya getiren müşterinin beklemesi için koltuklu bekleme salonu da olmazsa olmazlardandır. Halı yıkama dükkanı açmayı hiç düşündünüz mü? 

Oto yıkama dükkanı kaç paraya açılır? Maliyeti ne kadardır?

Oto yıkama dükkanı açmak için gerekli olan malzemeleri  15-20 bin TL arasında tedarik edebilirsiniz. Oto yıkama dükkanında kullanılacak malzemeleri internetten de araştırabilir ve size en uygun olanını seçebilirsiniz. Açmak istediğiniz oto yıkama dükkanı için alınması gereken belli başlı demirbaş ve aletleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1-  Basınçlı oto yıkama makinası

2-  Oto yıkama köpük makinası

3-  Süpürge

4-  Hava kompraserü

5-  Araç temizleme kimyasal deterjanları

6-  Temizlik bezi

7-  Reklamlı kağıt paspas

8-  Parlatıcılar

9-  Motor yıkama malzemeleri

10-Araç parfümleridir.

Bu ürünleri sıfırdan satın almak yerine devren kiralık ve satılık oto yıkama dükkanlarını inceleyebilirsiniz. Buyrun burdan yakın.

Oto yıkama dükkanına personel seçimi nasıl yapılır?

Her iş yerinde olduğu gibi çalışan personelinizi iyi seçmelisiniz. Oto yıkama işi karşıdan göründüğü kadar kolay bir iş değildir, çok yorucu olan bu işte çalışacak personeli iyi seçmelisiniz. Personelin bu işi daha önceden yapmış olması personel seçiminde en büyük kriter olmalıdır.  Personel seçimi yaparken personelin bu iş hakkında deneyimli, güler yüzlü ve disiplinli olanını seçmeniz yararınıza olacaktır. Gelen müşterilerin karşılanması ve memnuniyeti çalışan personelinizin müşteri ile olan diyaloglarına bağlı olduğundan gerekli özenin gösterilmesi için personellerinizi eğitmelisiniz. Mümkün olduğunca gelen müşterilerle işyeri sahibi olarak sizin ilgilenmeniz daha etkili olacaktır. İş yerinizdeki personelin iş kıyafetlerindeki görselliği de aynı şekilde müşteride kalıcı etki bıraktığından personel kıyafetlerine gerekli özeni göstermelisiniz.

Oto sanayide dükkan işyeri açmak isteyenlere eski bir sanayi esnafından tavsiyeler içeren yazımızı muhakkak okuyun arkadaşlar.

Diğer oto yıkamacılardan farkınız olsun

Genellikle oto yıkama işi yapanlar sadece gelen otoların iç ve dış temizliğini yaparak para kazanmaktadır. Bunun dışına çıkan oto yıkamacılar çok daha fazla kazanmaktadır. Açmış olduğunuz oto yıkama dükkanında araç için gerekli diğer malzeme ve aksesuar satışı yaparak kazancınızı arttırın. Araçların olmazsa olmazı oto parfümü araç sahipleri tarafından çok rağbet görmektedir sizde dükanınız da muhakkak bulundurun. Oto yıkama dükanızın bir köşesini bu tür ürünlere ayırın. Araç cam sileceği, araç paspası, koltuk bel dayama aparatları, araç çakmaklığından telefon şarj eden şarj aletine kadar bir çok araç içi ürün satabilirsiniz.

Oto yıkamacı ne kadar para kazanır?

Küçük sermayelerle büyük paralar kazanabilirsiniz oto yıkama işinden. Açmış olduğunuz dükkanın günlük araç yıkama kapasitesine göre kazancınız değişkenlik gösterecektir. Bulunduğunuz bölgedeki oto yıkamacı sayısı, dükkan yapınız ve personel sayınıza göre kazancınızı yükseltmeniz mümkündür. Ortalama bir hesap ile günde 20 araç yıkayan bir oto yıkamacı tüm masrafları düşükten sonra 5 ile 8 bin lira arası para kazanmaktadır. Bir önceki yazımdada belirttiğim gibi bu kazancı arttırmak için diğer aksesuar ürünlerine yönelmeniz yararınıza olacaktır.

Dikkat çekici oto yıkama dükkanı ismi tercih edin

 Açacağınız oto yıkama dükkanın ismi akılda kalıcı ve dikkat çekici olmalıdır. Bunun için sıradan değildi farklı düşünceler uyandıran absürt isimler kullanabilirsiniz. Bu alanda KOSGEB oto yıkama desteği için destek talep edenlerde mevcuttur.  Oto yıkama işinde genellikle dükkan ismi olarak; bıcı bıcı, yağmur oto yıkama, detay oto yıkama, uzman oto yıkama gibi sıradan isimleri tercih etmeyiniz. İsim kadar dükkanınızın reklam tabelasına da özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Kaliteli işyeri dükkan isimleri isimli yazımızda en kaliteli yıkamacı isimlerini bulabilirsiniz. 

Oto yıkamacı dükkanı açacaklara tavsiyeler?

Oto yıkama dükkanın en çok iş yaptığı gün pazar günüdür. Bu yüzden pazar günleri dükkanı açmamak gibi bir lüksünüz olamaz.

Bu arada dükkan açmadan önce bulunduğunuz belediyelerden ruhsat işlemleri için başvuru yaptığınızda Tatil günleri çalışabilir ruhsatı almayı unutmayınız.

Oto yıkama işinde daha çok paralar kazanmak istiyorsanız sadece oto yıkama işiyle kalmayın. Dükkanınızda oto koltuk kılıfı satışı ve montajı işine girmenizi tavsiye ederim. Araçlarla ilgili o kadar çok ayrıntılı aksesuar vardır ki  tabi ki hepsini bir arada bulundurmanız imkansızdır. Ama etrafınızdaki araç sahipleriyle iletişime geçerek bir oto yıkamacıdan neler bekledikleri ve ne tür ürünlerin satılmasını istediklerin sorabilir ve bu doğrultuda nasıl bir ürün çeşitliliği yaratabileceğinize karar verebilirsiniz.

Sabit bir müşteri potansiyeli oluşturun. Müşteri araçlarını temiz yıkayın. İşini iyi yapan her zaman ekmek parası kazanır. İster oto yıkama dükkanı açın, ister halı yıkayın, isterseniz sanayide bir dükkan açın, hakkıyla işini yapan hiçbir zaman işsiz kalmaz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy