Pasta börek salonu nasıl açılır

Pasta börek salonu nasıl açılır

Pastahane ve börekçi açmak mantıklı mı?

Pasta börek salonu açmak isteyen genellikle bayanlar tarafından tercih edilen bir iş sahasıdır. Birbirinden güzel pastalar yaparak bunları satma fikri genelde ev hanımları tarafından hayal edilir. Bu hayal dünyasından çıkarak düşük maliyetlerde yapacağınız enfes pastalarınızı satabileceğiniz bir salon açma fikri size de cazip görünüyor mu? Böyle düşünen ve pastahane açmak isteyen kullanıcılarımız için nasıl pasta salonu açılır bunun araştırmasını yaptık.

Pastane açmak için bu işin inceliklerini bilmek gerekiyor. Üretim esnasında bile işinizin başında olarak hakkıyla yaptığınız pastalarınızın gerçekten çok alıcıyla ulaşmasını istiyorsanız ve marka bir pastane salonu açmak istiyorsanız pastalarınızın gerçekten lezzetli olması gerekiyor.. Bunun için pastaneler özel kurslar düzenleyerek pasta yapımı ve sunumu için eğitim veriyor. Bu eğitimlere katılarak pasta yapmayı öğrenebilir birbirinden güzel ve lezzetli kendine has bir tadı olan harika pastalar yapabilirsiniz.

Pasta börek salonu açmak detayları diğer yazımızda da anlatılmıştır.

Küçük işletmelerden olan pasta börek salonu açmak ve pastacılık yaparak para kazanmak son zamanlarda popüler olan ve yatırım çeken bir iş kolu. Eğer pasta konusunda kendinize güveniyor ve girişimcilik ruhunuzda varsa pastane açmak çok karlı bir yatırım olabilir. Her işte olduğu gibi planlama da bu işte önemli. Öncelikli olarak pastanecilikte gelecekte de ayakta kalmayı hedefliyorsanız mutlaka açacağınız salonunuzu nasıl  yöneteceğinizi bilmeniz ve planlama ve yönetim konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor Pastane açmanın zorlukları olduğu kadar haz veren bir iş kolu. Kendi yaptığınız pastaların kapış kapış satılması hayaliyle kurduğunuz işyeriniz belki iş yapmayabilir ama ilk aşamada kendinizi tanıtmanız ve marka olmanız için biraz zaman gerektiğini unutmayın. Her işte olduğu gibi geri dönüşü biraz zaman alabilir ama hevesiniz kırılmasın Mutlaka pastalarınızı birbirine tavsiye eden müşterileriniz olacak bir gün siparişleri yetiştiremeyecek konuma geleceğinizi hayal edin.

Börek dükkanı açmanın maliyeti nedir

İşyeri açmak için öncelikle ne iş yapacağınıza karar verin ve o iş ile ilgili malzemelerden oluşan ekipman araç gereçleri temin edin. Bunun için iş planı hazırlayabilir gereken bütün ekipmanları tespit edebilirsiniz. Biz sizin için gerekli malzemeler şöyle;

5 tane masa 20 sandalye almak için 1500 liraya ihtiyacınız olacaktır. Mikrodalga fırın, poğaça ısıtıcı dolap, Çay kazanı, Tartı, tabak, bardak, ambalaj, fırın tepsileri, soğutucu dolap, televizyon, börek ısıtmalı dolap alacağınız bir takım ekipmanlardır.  Bunların maliyetleri alacağınız araç gereçlerin ikinci el olup olmamasına göre değişebilir. Birde dükkanın kirası ayrı bir maliyet olacaktır.  Açılan pastanenin dükkanın yerine ve satılacak ürünlere göre de bir sermaye hesaplaması yapmak gerekir. Pastaneniz de kendi ürünlerinizin imalatını yapacaksanız bu ürünlerin imalatı içinde gerekli tüm malzemeleri almanız gerekecektir.

Pastaneler de imalattan ziyade fırınlar ve tezgahlar çok pahalıya mal olacaktır. Soğutucu dolaplar ve tezgahlarda pahalıya mal olabilir. Güzel bir pastane açmak size 50 bin liraya mal olabilir. Tabi pastane için gerekli sermaye açılan işyerinin büyüklüğüne, imalathanenin olup olmamasına göre değişebilir. Ayrıca başka bir imalathaneden pasta börek alınıp dükkanda satış yapılarak dükkan açılabileceği gibi imalatını sizin yaptığınız ve kendi ürünlerinizi yaparak satmak içinde bir işyeri açabilirsiniz. İmalatınızı kendiniz yapmanız halinde işyeri için gerekli ekipmanların alınması ve ustaların maliyeti daha fazla olacaktır. İlk aylarda kar sağlamanızı beklemeyin bu işlerde ilk aylar daha çok giderleri karşılayacak kadar kazanılır sonrasında ise kar getirir.

Açılacak olan dükkanın lokasyonu çok önemli. Dükkanın yeri olduğu kadar açılan salonda ürün çeşitliliği olması da önemli. Görünürde 1 2, 3 liralık börek poğaça satışından yüksek kar elde edilmez gibi görünüyor ama bu pasta börek işinden deli para kazananlar var. Tabi uzun yıllar yapılınca bıkkınlık verir eminiz ama bu işin yüksek karlı bir iş olması pasta börek işini para kazandıran sektörler arasında cazip kılıyor.

Bu iş için çalışma arkadaşlarınızı iyi seçmelisiniz.  Tecrübeli ustalar ve personeller ile çalışın.

Ayrıca pastane açmayı düşünenler devren satılık pastahaneleri devralarak da iş sahibi olabilirler. Sahibinden.com adresinde devren satılık kiralık pastahane, fırın, tatlıcı dükkanlarını bulabilirsiniz.

Pastane salonu açmak için gereken belgeler

Pastane açmak için belediyeden çalışma ruhsatı alınmalıdır. Öncelikle vergi dairesinden vergi numaranızı ve vergi levhanızı almanız gerekecektir. Kendiniz ve yanında çalışanlar için SGK. Bağ-kur a başvuru yapmalısınız.. Belediyeden işyeri ruhsatı almalı ve muhasebeci ile çalışmalısınız. Bunların her biri ayrı bir maliyet oluşturacaktır. Başlangıç sermayesi olarak elinizde bulunması gereken paranız 20 bin ila 25 bin lira arasında değişecektir.

Pastahane açmak için gerekli belgeler şunlardır; Şirket veya şahıs üzerine açılan pastahane salonları için farklılık gösterecektir.

Belediyeler iş yeri açma ruhsatı vermek için bazı belgeler isteyecektir. Her belediyenin prosedürleri farklılık gösterebilir ama genel olarak sıhhı işyerleri için belediyelerden istenen belgeler şöyledir;

Sıhhı işyeri başvuru formu, Yapı kullanma izin belgesi, Kira kontratı,  itfaiye raporu, Oda kayıt belgesi,  ustalık belgesi ve sözleşmesi, dükkan kira ise kira kontratı, kendi işyeriniz ise tapu belgesi, Vergi levhası fotokopisi, sicil tasdiknamesi,  şirket ise ticaret sicil gazetesi örneği, imza sirküleri, şahıs ise kimlik belgesinin fotokopisi, 1 adet vesikalık fotoğraftır. Pastane imalatının da yapılacağı ve içinde fırın olan ve aynı zamanda satış yapılacak ollan dükkan için öncelikle belediyeye başvurun ve yetkililerin izin verip vermeyeceğini öğrenin. Bunun için belediyelerin istediği bazı şartlar var bu şartları  taşıyan bir dükkanı pastane açmak için kiralayabilirsiniz. Gerekli onayı aldıktan sonra pastanenizi açabilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy