Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet destekli evlilik kredisi, ülkemizde evlenmek isteyen kişilerin en büyük dertleri düğün için gereken maddiyat olarak öne çıkıyor. Devletimiz evliliğe ve yerleşik aile yapısına teşvik etmek için çeşitli finans kuruluşlarıyla ortak çalışarak evlenecek olanlara destek çıkıyor. Devlet destekli evlilik kredileri düşük faiz ve yüksek vade imkânlarıyla göz kamaştırıyor. Şartları sağlayan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen bu krediden yararlanabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen şartları sağlamak gerekir. Şartları sağlayan kişiler bakanlık tarafından belirlenen bankalara müracaat ederek evlilik kredisini alabilir.

Yaşadığımız yılda meclis de gündeme gelen ve görüşülen devlet destekli evlilik kredisi 2019 yılında verilmeye başlandı. Kredinin amacı yeni evlenenler için kredi ve yardım sağlamak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gündeme getirilen konunun amacı vatandaşların sosyal statülerini yükseltmek ve daha iyi bir konuma getirmektir. Yapılan girişimler sonucunda bir çok yenilik ülkemize kazandırılmıştır. Belirlenen koşulları yerine getiren ve evlilik hayali kuran gençlere finans kuruluşları tarafından evlilik kredisi temin edilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlenmenin hayalini kuran gençlerimizin almak istediği devlet destekli verilen sıfır faizli krediye başvurmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenen gerekli koşulları sağlamak gerekiyor. Bu koşullar aşağıda belirtildiği gibidir:

  • Evlenmenin hayalini kuran kişiler 18 ila 24 yaş arasında olmalıdır.
  • TCK’ da olan ağır suçlardan her hangi biri ile işlem görmemiş olmak
  • Evlenecek kişiler evlenmek için maddi açıdan yetersiz durumda olmalıdır

Yukarıda ki gibi belirlenen koşulları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteklediği belirlenen finans kuruluşlarından evlilik kredisi temin edebilmektedir.

Evlilik Kredisinin Miktarı Ne Kadardır?

Devletin belirlediği koşulları sağlayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sıfır faiz ile 10 bin Türk Lirasına kadar evlilik kredisi temin edebilirler. Devlet destekli evlilik kredisi alındığı tarihten itibaren 1 yıl geri ödeme şartı aranmamaktadır. Devlet destekli verilen evlilik kredisinin geri ödeme süresi 4 yıl süreyle belirlenmiştir. Krediler kamu bankaları aracılığıyla vatandaşlara temin edilecektir. Evlenmeyi düşünen çiftler evlendikten sonra ki 1 yıl içinde çocuk sahibi olurlar ise evlenen bireylerin kredileri 1 yıl süreyle bir daha ertelenebilecektir.

Evlilik Kredisini Nereden Nasıl Alabilirsiniz?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanmış olan devlet destekli evlilik kredisine başvurmak isteyen vatandaşlar için bir diğer önemli husus ise, bu krediye başvuracak olan vatandaşlar üniversite mezunu olup maddi imkânları yetersiz ise kredi başvurusu için gereken yaş sınırı 26 yaş olarak belirlenmiştir.

Evlenmenin hayalini kuran gençlerden kadın veya erkekten her hangi birisi devlet yurtlarında kalmış ya da yetim ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca temin edilen evlilik kredisinin geri ödeme süresi en az yıl ertelenmek koşulu ile toplam 4 yılda ödenmesi gerekecektir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ortak projesi olan ve ülkemiz de evliliği ve yerleşik aile hayatına teşvik etmeyi amaçlayan devlet destekli evlilik kredisi için başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru için banka şubelerine müracaat etmeleri gerekecektir. Bankalara müracaat etme sebebi ise devlet destekli evlilik

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy