EXPO 2016 ziyaretçi çekemedi

Ülkemizde bu sene bilindiği üzere pek çok farklı organizasyonlar düzenlendi. Şüphesiz bu organizasyonların başını EXPO 2016 Antalya çekmektedir. 6 aylık süreçtir ülkemizde olan ve Ekim ayında kapatılacak olan EXPO 2016 Antalya hakkında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik önemli açıklamalarda bulunarak EXPO’nun başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir dedi.

2 milyon ziyaretçi çekebildi

EXPO 2016’nın açılışının ardından hükümet buraya oldukça fazla turist çekbileceğini düşünmekteydi. Özellikle bölgeye gelen her sene 10 milyonu aşan turistin en az 5 milyonunun EXPO 2016 Antalya’yı ziyaret etmesi beklenmekteydi ancak düşünülen olmadı.

EXPO 2016 Antalya Ekim ayında kapatılacak ve şu ana kadar sadece 2 milyon ziyaretçi çekebildi. Hedeflenen rakam ise 5 milyon turist ve 3 milyon yerli tatilciydi. Fakat hedefin sadece 4’te 1’ine ulaşılabildi.

Neden ziyaretçi çekemedi

Ülkemizde bu tür organizasyonlar sürekli yapılmıyor ve yapıldığında yerli ile yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Peki EXPO 2016 Antalya neden sadece 2 milyon turist çekebildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıklamasına göre bölgenin oldukça iyi dizayn edildiği ve her şeyin eksiksiz yapıldığını belirterek ziyaretçinin gelmemesinin üç büyük nedenin olduğunu söyledi. Buna göre terör olaylarının artması ve barış sürecinin bozulması, Rusya ile ilişkilerin birkaç ay boyunca olumsuz hale gelmesi ve geçtiğimiz Temmuz ayında yaşanan askeri darbe girişimi neden ile EXPO 2016’ya ziyaretçi gelmedi. Ancak Faruk Çelik bölgenin oldukça iyi yapıldığı ve arazinin Tarım Bakanlığına ait olduğunu söyledi.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy