Hazine Bakanı istifa etti

İngiltere’nin hazine bakanı olan ve adı neredeyse pek çok ülkede duyulan O’Neill yaptığı açıklamasında görevinden istifa ettiğini duyurdu. Avrupa’da geniş yankı yapan bu haber ile O’Neill’in neden istifa ettiği konusunda her hangi bir yanıt bulunmuyor. İngiltere’nin ekonomik anlamda gelişmesini sağlayan ve pek çok ülke ile arasının iyi olmasını sağlayıp yatırımcı sayısının da artması konusunda önemli rol oynayan Hazine Bakanı O’Neill’in hükümet tarafndan istifa ettirilip ettirilmediği konusunda araştırmalar devam etmektedir.

BRIC kavramı ile tanındı

İngiltere’nin Hazine Bakanı olan O’Neill BRIC kavramını ilk kullanan kişi olarak bilinmektedir. Bu kavram ile O’Neill Çin, Rusya, Hindistan ve Brezilya’yı uluslararası piyasada aynı kategoride değerlendirmişti.

Goldman Sachs’ta Portföy’de yönetim başkanı olan ve burada adından sıklıkla söz ettiren O’Neill Mayıs 2015’de genel seçimden sonra kurulan Muhafazakar Parti hükümetinde Hazine Bakanı olarak görevlendirilmişti.

İngiltere’nin ekonomisinin güçlü olduğu basında sürekli olarak yazılan manşetler arasında yer almaktadır. O’Neill bu ekonominin güçlenmesi için son yıllarda büyük gelişme gösteren Hindistan ve Çin Halk Cumhuriyeti ülkeleri ile ilişkilerin iyileşmesi yönünde pek çok adım atmıştı. Bu ilişkilerin artması ile İngiltere’de daha fazla Çin firmalarının olması gerektiğini belirten O’Neill 30 milyar sterline yakın bir anlaşmayı Çin ile yapmıştı.

İngiltere’nin Güneyin’de yapılacak olan Hinkley Point C projesinin bir kısmını Çin’e satan Hazine Bakanı O’Neill’in görevden istifa etmesinin nedeninin Hinkley Point C projesi olduğu düşünülüyor.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy