İzmir’de balon balığı tehlikesi

Ülkemizin üç tarafı denizler ile çevrili olduğu için balıkçılık sektörü oldukça gelişmiş sektörler arasında yer almaktadır. Özellikle Karadeniz Bölgesinde yaşayan halkın büyük bir kısmı balıkçılık ile kazanç elde etmektedir. Bilim adamları denizde bulunan canlılar hakkında araştırmalar yapmaktayken bu balıkların bazılarının zehirli olduğunu fark etmiştir. Şüphesiz ki bunlardan bir tanesi de balon balığıdır. Bu balıklar hem bulundukları bölgede popülasyon ve ekolojiyi bozduğu gibi hemde yenildiğinde yiyen kişiye zehrini vermektedir bu sebepten ötürü balon balığı oldukça tehlikelidir.

Türkiye sularına girdiler

Bundan önce ki yıllarda ülkemizde pek balon balığı tehlikesi görülmemekteydi ancak yapılan gözlem ve araştırmalar sonucunda İzmir Körfezinde oldukça zehirli olduğu tespit edilen balon balığı bulundu. Balıkçılara ciddi uyarılar yapıldı ve bu balıkların pazarlarda kesinlikle satılmaması gerektiği konusunda duyurular yapıldı.

Balık çeşitliliği yok olabilir

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konu hakkında araştırma yürütmekte olup İzmir Körfezinde bulunan balon balığının Türkiye’de çoğalmaması için görüşmeler yapmaktadır. Bu balığı yiyen kişi zehirlenebileceği gibi aynı zamanda denizlerimizde bulunan balık çeşitliliği de azalabilir. Diğer balık türlerine göre oldukça farklı bir çene türü olan bu balıklar diğer balıkları rakip olarak görmemekte ve hepsiyle kolaylıkla beslenmektedir. Bu sebepten ötürü ülkemizde balon balığının artması ile denizde ki balık sayısında ve balık çeşitinde ciddi azalmalar olabilir. Eğer pazarlarda bu balıkların satıldığını görürseniz hemen yetkililer ile iletişime geçiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy