Petrobras 5 milyar dolara satılıyor

Brezilya ülkesinin dev enerji şirketlerinden bir tanesi olan Petrobras’ın Nova Transportadora do Sudeste isimli doğalgaz boru hattının yüzde 90’lık hissesi satışa sunuldu. Söz konusu karar ülke hükümeti tarafından alınmışken Avrupa basınında geniş yankı yaptı. Söz konusu doğalgaz boru hattı için Kanadalı yönetim şirketi Brookfield 5 milyar 190 milyon dolarlık teklif ile Nova Transportadora do Sudeste isimli doğalgaz boru hattının %90’lık hissesini satın aldı.

Yapılan açıklama da Petrobras’ın söz konusu anlaşmadan memnun olduğu görülmekte olup Kanadalı yönetim şirketinin vermiş olduğu teklifi onayladığı belirtildi. Buna göre Kanadalı yönetim şirketi teklif ettiği 5 milyar 190 milyon dolarlık ücretin 4 milyar 340 milyon dolarını anlaşmanın ardından ödeyeceği ve geriye kalan 850 milyon dolarlık ücreti ise 5 yıl içerisinde ödeyeceği açıklandı.

200 milyar dolardan fazla yatırım

Brezilya ülkesinin enerji şirketi olan Petrobras’ın NTS isimli boru hattının %90’lık hissesinin satın alan Kanadalı yönetim şirketi dünya genelinde enerji ve alt yapı sektörü için toplam 200 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı öğrenildi. Buna göre aynı şirketin Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya’da 14 bin kilometreden fazla doğalgaz hattının ve petrol hattının olduğu belirtilmekte olup bu rakamların her sene daha da arttığı söylenmektedir. Kanadalı şirket her sene büyüme oranını artırırken bu şekilde yatırımlarına devam etmesi ile tüm dünya pazarında bilinen en büyük enerji şirketlerinden bir tanesi olacağı söylenmektedir. Anlaşmanın yapılması ile Petrobras ve Kanadalı şirketten konu hakkında açıklama yapılacaktır.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy