Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Üretimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Üretimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeşil Yumurta Yumurtlayan Tavuk Üretiminin Kazancı

Yeşil yumurta yumurtlayan tavuk, günümüzde kanatlı hayvancılık alanı içerisinde yatırım yapmak isteyenler adına oldukça kazançlı bir cins olaraktan yeşil yumurta yumurtlayan tavuk olan Araucana cinsi tavuklar sahiplerini zengin etmeye devam etmektedir. Ülkemizde popülaritesini gün geçtikçe arttıran yeşil yumurta yumurtlayan tavuğun faydaları gün geçtikçe daha da ortaya çıkmaktadır. Bu durum ülkenin her ilinden hayvancılığa faal bir giriş yapmak isteyen yatırımcıların bu sektöre girişini arttırarak sağlamaktadır.  Bizler bugün yazdığımız makalede sizlere yeşil yumurta üretimi hakkında bilinmesi gereken bilgileri ve merak eden soruları açıklığa kavuşturacağız.

Yeşil Yumurta Faydaları Nelerdir ?

Günümüzde süreç ilerledikçe insanlarda görülen hastalık sayısı artmaktadır. Özellikle de ülkemiz içerisinde yeni birçok hastalık türemesi görülmektedir. Buna bağlı olaraktan ölüm yaşında hastalıklar nedeniyle bir düşüş görülmekte ve kişiler erken yaşta ölmektedir. Hastalıkların en büyük etkeni ise kuşkusuz kişilerin çalışma ortamları ve beslenme bozuklukları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayide çalışmakta olan ve hormonlu, genetiği ile oynanmış olan bitkisel ürün tüketimi gerçekleştiren insanlarımız bünyesinde bu hastalık türleri daha da çok görülmektedir. Günümüzde yemekte olduğumuz etler ve yumurtalar da dahil olmak üzere birçok tüketilecek gıda güvenli bir durum içerisinde yer almamaktadır. Ülkemizde doğal köy yumurtaları da dahil bir çok besinin kopyası mevcuttur. Günümüz içerisinde salma tavukçuluk yapmakta olan çiftçilerimizin bile üretimini sağladıkları kahverengi yumurtalarını üretmekte olan birçok sanayi tipi kanatlı hayvancılık tesisi bulunmaktadır. Bunlardan bir çoğu sizlerin haberi olmadan da bizler sektör içerisinde olmakta olduğumuzdan bilgi sahibiyiz. Beslenmeden kaynaklanan hastalıkların isimlerini saymakla bitiremeyiz. Tabi bu kapsamda birçok hastalığa iyi gelmekte olan yumurtalardan da sizlere bahsetmemiz mümkündür. Bu yumurtalardan biriside yeşil yumurta olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülke sınırlarımız içerisinde mavi yumurtlayan tavuk dışında şuan da yeşil yumurtlayan tavuk bulunmaktadır. Bu yeşil yumurtlayan tavuğun yumurtasının faydalarını belirtecek olursak;

  • Bünyesinde kansızlık sorunu yaşamakta olan hastalara faydalı olaraktan karşımıza çıkar
  • İçerisinde bol miktarda kalsiyum içermesi sayesinde çocuk gelişimde kemik ve diş gelişimi adına oldukça etkilidir.
  • Kişi kalp sağlığında önemli rol oynamaktadır.
  • Kişi göz ve beynini korur
  • Vücut geliştirme sporu ile uğraş veren kişiler için, içeriğinde bol temel besin bulunması nedeniyle kas gelişiminde de faaliyet gösteren kişiler için önerilmektedir.
  • Unutkanlık, kas erimesi ve kemik erimesi ile Alzheimer gibi yaş ilerledikçe oluşan hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Tansiyon, felç ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Astım hastalığına iyi gelmektedir.
  • Kansere karşı kişi vücut direncini arttırır.
  • Hamile kadın bireylerde günlük olarak duyulan besin ihtiyaç değerlerinin büyük bir bölümünü tek başına karşılamaktadır.

Diğer yumurtalara oranla 10 kat daha faydalı olarak karşımıza çıkan yeşil yumurtlayan tavuğun asık memleketi Şili’dir. Tavuğun asıl ismi ise Araucana’dır.

 

 

 

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy