200-400 Bin TL Arasındaki Konutlar Revaçta

Konutlar revaçta Garanti bankası mortgage uzmanlarımızdan biri olan Erol karagöz ile sektörün tüm detaylarını sizler için değerlendirdik bu keyifli makaleyi okumanızda fayda vardır.
Türkiye’de son yıllarda artan konut fiyatları insanların konut almarını zorlaştırıyor. Hükümetin desteğiyle faizlerin psikolojik sınır olan yüzde’nin altına çekilmesi projelerdeki stokları biraz da olsa eritti. Ancak orta ve alt gelir grubunun talebine yönelik konut stokunun az olması almalara olumsuz yansıyor.
Proje geliştirmeden yatırım planlamaya ve konut satışına kadar farklı alanlarda hizmetler veren Aremas Gayrimenkul’ün genel müdürü Vedat Arslan, yatırımcıların 200-400 bin TL arası konutlara yöneldiğini, oturum için konut alımı yapıldığında bu rakamın 550 bin TL’nin üzerine çıktığını söylüyor.
Arslan, Aremas Gayrimenkul olarak son iki yılda İstanbul başta olmak üzere Ankara ve Eskişehir’de 1 milyar TL’lik konut satışı gerçekleştirdiklerini, bu rakamın arsa ve ofis ile 1,2 milyar TL’ye çıktığını vurguluyor. Vedat Arslan, günümüzde bölgeden bölgeye değişmekle 1 birlikte doğru proje, doğru fiyat, doğru pazarlama ve doğru: ödeme planı yapamayan projelerde stokta kalma oranının yüzde 40’lara kadar çıktığını vurguluyor. Proje geliştiriciler için de risk ölçeğinin ufaldığına dikkat çeken Arslan, günümüzde 300- 400 konutluk 80-100 milyon TL’lik projelerin geliştirilmeye başlandığını da belirtiyor.

Önce Tüketici Talepleri Ölçülüyor

İnşaat sektörüne 42 yıl önce adım atan Okkalar inşaat, 12 yıldan bu yana İstanbul’da projeler geliştiriyor. Konya’da Manifaturacılar Sitesi başta olmak üzere çok sayıda iş merkezi ve sanayi sitesi yapan markanın bugüne kadar yaptığı konut sayısı 5 bini aşmış durumda.
Yerel bir marka iken ulusal lige çıkmayı başaran şirket, sektöründe fark yaratmak ve kalıcı olmak için tüketici taleplerini ölçen sekiz aylık araştırmaların sonunda proje geliştiriyor. Okkalar inşaat’ın ikinci kuşak temsilcisi Mahmut Okka, tüketicinin ne istediğini iyi anlayan, doğru projeyi, doğru fiyatı belirleyen markaların satış sorunu yaşamadıklarını söylüyor.
Tüketicinin taleplerini iyi okuyup ona uygun projeler geliştirmenin meyvelerini projelerinin satış sürecinde yediklerini ifade eden Okka, Kartal’da başladıkları Arma Menta projesinin yüzde 35’ini lansmana çıkar çıkmaz satma başarısını yakaladıklarını vurguluyor. Okkalar inşaat, tüketici ve bölge taleplerini inceleyerek daha önce Kurtköy’deki projesinin yanına spor kompleksi, Kartal projesinin içine kış bahçesi, Konya Arma Kent projesine de zengin peyzaj alanları yapmak gibi uygulamalara imza atmış durumda.
Şirket, şu anda Konya ve İstanbul’da yapımı devam eden dört projesine 200 milyon TL’lik yatırım planlıyor. Ankara, İzmir, Antalya, Karaman gibi Anadolu’nun birçok kentinden sanayi sitesi ve konut yapmak üzere talepler aldıklarına işaret eden Mahmut Okka, bu talepleri değerlendirdiklerini ve üçüncü bir kente açılmaya istekli olduklarını açıklıyor.
Okka, yeni bir kente girerken sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ettiklerini ve sistemlerini oturttuktan sonra yeni kentlere açılmayı planladıklarını ifade ediyor.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy