Esnafa İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır Nereye Başvurulur?

Ekonomik şartlarının bozulması nedeni ile iflas eden ve iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafların yeni bir iş yeri kurana kadar veya iş bulana kadar ekonomik sıkıntı çekmesini önlemek amacı ile kurulan Ahilik fonu 2019 yılı sonunda yürürlüğe girecek. İşçiler için uygulanmakta olan İşsizlik sigortası sistemi modeli esas alınarak oluşturulan Ahilik sigortasında sistem şöyle işleyecek:

Esnaf ve Devlet Fona Katkı Yapacak

Fonun 2019 yılı içinde yürürlüğe girmesi planlanırken oluşturulan fon şu şekilde işleyecek;

  • Fonun işler hale gelmesi ile esnafın düzenli olarak yatırdığı primden % 2 oranında fon kesintisi yapılacak.
  • Devlet Ahilik fonuna % 1 oranında katkı yapacak.
  • Fondan yararlana bilmek için en az üç yıl fona düzenli olarak para yatırmış olmak gerekecek.
  • Fondan yararlanma süresi azami 10 ay olacak.
  • Alınacak para 700 TL ile 1422 TL arasında değişecek ve ödenen prime göre belirlenecek.
  • Fona katılım zorunlu olacak.

İlk Ödemeler Ne Zaman Yapılacak?

Fonun 2019 yılı içinde işler hale gelmesi planlanıyor, yasa bu şekli ile yürürlüğe girerse fondan yararlanmak isteyen esnafın fona 3 yıl katkı da bulunmuş olması gerekiyor. Yani fondan esnaflara yapılması planlanan ilk ödeme 2020 yılında gerçekleşecek bu durumda bu yıl içinde iflas eden ve fona katkı vermeyen esnaf Ahilik fonundan yararlanamayacak.

Başvuru Nereye Yapılacak

Fondan pay almak isteyen esnafın iflas istemi ile mahkemeye başvurmuş olması ya da iflas söz konusu olmadan iş yerini kapatmış olması gerekiyor. Söz konusu 2 şarttan birine durumu uyan esnaf 30 gün içinde bağlı bulunduğu iş kur müdürlüğüne başvuru yaparak İşsizlik maaşı talep edebilecek. Ahilik fonuna borcu olmayan ve gerekli şartları sağlayan esnaflar fondan maaş alabilecek.

Ödemelerde Son 40 Gün Önemli Olacak

Fonda prim toplama esası olarak beyan edilen aylık kazanç esas alınacak ve fondan esnafa yapılacak ödemelerde belirtilen aylık kazancın %40 ı seviyesini geçemeyecek bu nedenle fona belirtilen aylık kazanç ve ödenecek prim fondan alınacak maaşta belirleyici unsur olacak.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy