Avrasya tüneli geçiş ücreti açıklandı

İstanbul trafiğini azaltabilmek ve Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası geçişlerini daha hızlı hale getirebilmek için çalışmalar devam ediyor. Üçüncü köprünün açılışı geçtiğimiz ay yapıldı ve şimdi de gözler Avrasya tüneline çevrildi. Bilindiği gibi Avrasya tüneli denizin altından iki yakayı bir birine bağlayacak. İki katlı yapılacak olan bu köprü sayesinde İstanbul trafiği bir nebze daha rahatlamış olacak.

Uzun yıllardır iki yakanın bir birine bağlanabilmesi için boğazın altında çalışmalar devam ederken Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamasında 20 Aralık 2016 tarihinde Avrasya tünelinin açılacağını belirtmişti. Açılışına sayılı günler kala tünelin geçiş ücreti dahi açıklandı.

24 yıl Amerikalı firmalar işletecek

İki yakayı bir birine bağlayacak olan Avrasya tünelini 24 yıl 5 ay boyunca Amerika Birleşik Devletleri firmaları yönetecek. Bu sürenin dolması ile tünel tekrar ihale ile başka firmalara verilebilecek. Tünelin açılışına sayılı günler kala geçiş ücreti hakkında da detaylı bilgi verildi.

Avrasya tüneli sayesinde 100 dakikalık yol 15 dakikaya inmiş olacak köprü ücreti ise 4 dolar + KDV ve minibüsler için 6 dolar + KDV alınacak. Bu ücrete ek olarak yolcu ücreti alınmayacak. Yani ücret sadece araçlar için alınacak olup yolcular her hangi bir ücret almayacak. Şu anda köprü de hala çalışmalar ve denemeler devam ediyor. İki katlı olan Avrasya tüneli İstanbul’a yapılan en güzel yatırımlar arasında yer almakta olup açılışının ardından sınırlı süre boyunca ücretsiz olup olmayacak mı konusunda bilgi verilmedi.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy