Büyükanne Toruna Bakma Maaşı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik İşlerinden sorumlu Bakan Mehmet Müezzinoğlu toruna bakma maaşı için başvuran 6500 büyükannenin 10 ilimizden geldiğini açıkladı. Sonuçların açıklanmasının ardından büyükannelerin evrak hazırlama ve maaş için başvuru süreçleri başlamış oldu. Toruna bakmak için bu projeye başvuran büyükanneler dahilinde bir liste hazırlandı ve bu liste dışında bir de yedek liste olmak üzere iki liste oluşturuldu.

 • Asil listede olanlar, 31 MART 2019 tarihine kadar olan süreçte gerekli evraklar ile başvuru yapacaklar.
 • Başvuru yapmayan ya da başvurusu iptal edilen büyükanneler yerine yedek listede bulunanlar işe başlayacaklar. Bu kişiler için ayrıca bir bildirim yapılacak.

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Sonucunuz olumlu olduğu takdirde yapmanız gerekenler şunlardır. Anne tarafından 15 MART 2019 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında oturduğunuz yerde bulunan İş-Kur Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Başvuru sırasında annenin şu belgeleri hazırlaması lazım

 • Projeye katılım belgesi
 • Annenin çalışmakta olduğunu gösteren E-Devlet sitesi adresinden alınması gereken çalışmışlık belgesi.
 •  Sağlık ocağından doktor imzalı sağlık raporu.
 • Bakılacak olan çocuk, anne ve toruna bakacak olan anneanne ya da babaannenin kimlik fotokopileri.
 • Büyükanne ve annenin yaşadığı illerin yani çocuğa bakılacak il ve büyükannenin aynı ilde ikamet etmesi gerekmektedir. Eğer başvuru belgesinde büyükanne çocuğa başka bir adreste bakacağını belirtmiş ise, bu kez e-devlet üzerinden bakılması gereken adrese ait ikamet belgesi alması ve bu belgeyi de göstermesi zorunludur.

Maaşlar PTT’den Ödenecek

Başvuru formları büyükanneler tarafından teslim edildikten sonra, teslim alan Devlet kurumundan yetkililer gerekli kontrolleri yapacak ve maaş işlemleri için harekete geçilecek. Maaş ödenmesinde şu durumlar dikkate alınacak.

 • Büyükannelerin toruna bakma maaşı gerekli evrakların kabul edildikten ve bakanlık tarafından kabul gördüğünün bildirilmesinden sonra aylık olarak ödenmeye başlanacak.
 • Ancak ödeme tarihi tatil gününe denk gelirse, tatilden sonra ki ilk iş gününde ödeneceğini de bilmeniz gerek.
 • Büyükannelerin toruna bakma maaşının ödeneceği gün Bakanlık tarafından elektronik posta yolu ve SMS ile, anneye bildirilecektir. Büyükanneler mesaj beklemesin.
 • Anneye SMS veya E-POSTA geldikten sonra BÜYÜKANNE ikamet ettiği yerdeki herhangi bir PTT şubesine başvuru yapmalıdır. Başvuruyu bir kez yapmanız yeterli olacaktır.
 • Maaş ödemesi banka tarafından toruna bakmakta olan büyükanneye bizzat ödenecektir.
 • Büyükanneye PTT ile PTT Kart verilecektir. Bu kartın verilmesi sırasında büyükanneden herhangi bir ücret alınmayacaktır.

PTT TARAFINDAN İSTENECEK EVRAKLAR

Büyükanne maaşı için şu an PTT resmi bir açıklama yapmadı fakat, toruna bakma maaşının PTT Kartınıza ödeneceği, ilk başvuru sırasında büyükannelerden T.C Kimlik numarası da içinde bulunan kimlik belgeleri ile başvuru yapmalarının yeterli olacağı bildiriliyor.

Başvuru sonuçlarının pozitif olmasına karşın 13-31 MART 2019 tarihleri arasında istenmekte olan evraklar ile beraber başvuru yapmayan büyükannelerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş ödemesi yapılan büyükanneler torunlarına baktıkları evde durumları kontrol edilebiliyor. Bu ziyaretler sırasında olumsuz bir durum ile karşılaşılan büyükannenin maaşını kesip işine son verilebiliyor.

Kendi isteği durumunda toruna bakma maaşını almak istemeyen büyükanneler İŞ-KUR Müdürlüklerine başvuru yapmaları halinde sonuç alabiliyorlar.

Ama başvuru sahibi büyükanne kendi isteği ile ayrılır ya da maaşı iptal edilirse, yerine yedek listede bulunan başka bir kişi eklenip, büyükanneye bilgi verilecektir.

2019 Yılında başlatılan toruna bakma maaşı kapsamında, şimdilik proje 10 ilden oluşan İstanbul, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Ankara, Konya, Bursa, İzmir, Tekirdağ ve Antalya illerimizde uygulandı ve proje süresi 12 ay. Yani büyükannelere PTT üzerinden 12 ay boyunca maaş ödemesi olacaktır. Projeden verim alınacağı ve 2019-2019-2019-2020 yılları arasında ilave kontenjan ile uygulanacağı ve bu uygulamanın bir devlet politikası haline geleceği değerlendiriliyor. Bu şekilde yeni bir başvuru olduğunda sizde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy