Çiğ köfteci açmak için gerekenler

Çiğ köfteci açmak için gerekenler kısmı için ülkemizde ki insanların olmazsa olmaz tatlarının başında gelen ve ağızda bıraktığı o tadı sayesinde tüm Türkiye’yi kasıp kavuran, bu da yetmezmiş gibi öğrencisinden öğretmenine, ev hanımından patronuna herkesin son dönemlerde ki gözdesi durumunda olan bu tat hem ucuz hem de doyurucu olma özelliği kapsamında adından sıkça söz ettirmektedir.

Şahlanan yeni tat

Her geçen gün bir çiğ köfteci daha açılıyor değil mi yan caddenize, ya da yan sokağınıza. O halde bu çiğ köftecilik nedir, ne değildir? Gelin bu işin aslını bir öğrenelim hep birlikte. Dükkanların mısır patlağı gibi artmasında acaba ne gibi bir sebep olabilir. Çok mu avantajı ve kazancı var acaba? Bu tadı milletle paylaşmak ve bu işi yapmak zor olsa gerek deriz her birimiz. Ama bu kadar dükkan varsa demek ki çok ta zor olmasa gerek. Gelin bu tadın tarihine bir bakalım, ne vakittir yeryüzünde bir tat olarak insanlara verilir olmuş acaba.

Çiğ köfte tarih sayfasında

Tarih yolculuğunda bu tadın çok çok eskilere dayandığı ve bu tat dünyadaki insanlar ile ilk defa olarak Hazreti İbrahim döneminde bir avcının eşi tarafından bulunduğu dile getirilmiştir. Ta o zamanlardan bu zamanlara kadar çiğ köfte asıl olarak ana temasında kalsa da çok büyük değişikliklere uğradığını söyleyebiliriz. Eski çağları düşünmeyipte özlememek olur mu hiç, nerde o eski yıllar deyip hakkımız cümle kurmayız ki ? Yine o eskilerden bu berilere neler neler aktarılmamış mı sanki. Evvel zamanlarda bu tat etrafında tüm geniş aile bir araya gelir ve fasıl eşliğinde bunu yoğurur yerlermiş. Sonraları çiğ köfte fasıllarda yenilen bir yiyecek olarak girmiş damak tadımıza, en efkarlı şarkılarla türkülerle bu tat vazgeçilmez olmuş. Daha sonra ki dönemde ise unutulmaya yüz tutmuş bir tat iken bir anda esnafların bu işe el atması ve bilhassa da etsiz çiğ köftenin piyasaya sunulması sayesinde çiğ köfte olduğundan daha başka türlü yol almaya başladı. Çiğ köfte dükkanı açmak isteyen kişiler için de bu durum oldukça fazla önem kazandı. Sebebi ise,  çiğ köftenin hem ucuz hem de doyurucu olması ve bunun yanında da çiğ köftenin Türk damak tadına hitap etmesi dolayısı ile, çiğ köfte sık tüketilenler listesine adını yazdırdı. Hepsinin yanında ise, çiğ köfte için kar marjıda oldukça yüksektir.

Çiğ köfteci açmak için gerekenler

Çiğ Köfteci Açma Maliyeti Nedir?

Anlaşmaya varacağınız bayiliklere göre bu tutarın değişkenlik gösterdiğini sizlere bildirerek giriş yapmak isteriz. Çiğ köfteci açmak için gerekenler, yeni bir yatırımcı olarak giriş sağlayacağınız bu işin maliyeti konusunda tabii ki farklılıklar mevcuttur. Türkiye’de çiğ köfte ismi ile marka haline gelmiş olan bazı bayilikler tabi ki aktiftir. Fakat bu markaların bir kısmı isim hakkı bedeli talep etmektedirler. Ortalama olarak, 10.000-15.000 TL’ye bu işe yatırımcı olarak giriş yapmanız mümkündür. Aktarmış olduğumuz söz konusu fiyatların yanı sırasında daha cüzi miktarlara da bayilik alınabildiğini söylemenin yanı sırasında bir de  bu iş için isim çok fazla önem arz etmekte ve bu konuda asla taviz verilmemesi gerektiğini de sizlere aktarmak isterim. Bu sebeple olması lazım gelir ki, bilinmeyen marka değerine sahip olması hasebiyle, bu tarz çiğ köfte açmak istiyorum demeniz ve dahası yerlerinin mevcudiyeti yeni kurmuş olduğunuz ve yatırım yapmış olduğunuz bayilik sıkıntıya düşebilir ki bu durumu hiç bir yatırımcı istemeyecektir.  Hem asla unutmayın ki, piyasada yenilen çiğ köfteye müşterinin güven duyması olmazsa olmaz tabulardan bir tanesidir.

Çiğ köftecide ihtiyaç duyulan ekipmanlar

Peki hadi diyelim ki karar verdik ve çiğ köfte dükkanı açacağız bu konuda yeni bir işe giriş yapan yatırımcı hangi ekipmanlara ihtiyaç duymaktadır?

Çiğ köfteci açmak için gerekenler kısmı için sıcak küçük bir dükkan bile kafi aslında sizin için. Ya da bir büfe de yeterli. Bunun yanında çiğ köfteyi hazırlayacağınız bir tezgah bir soğutucu işinize yeterli ekipmanları sağlayacaktır. Tabi müşteri odaklı olduğunuz düşünürsek, küçük şirin bir masa ve bir kaç sandalye ile ortamı şık yapabilirsiniz. Çiğ köfteci açmak için gerekenler kısmında bu şıklık emin olun ki yediği çiğ köftenin yanında müşteriyi fazlasıyla ilgilendirmektedir. Bundan mütevellit ki, bu durum sizin için ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

 

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy