En kolay çiğ köfte yapımı

Çiğ köfte nasıl hazırlanır sorunuza çiğ köftenin nasıl oluştuğunu anlatarak giriş yapma isterim. Çiğ köfte ülkemiz topraklarında meydana geliş ve eşi bulunamaz bir tattır.  Genelde çiğ köftenin nereye ait olduğu noktasında çeşitli ibareler bulunmakla beraber, Adıyaman mı Urfa mı arasında fazlaca ikilem yaşanabilmektedir. Ama hangi yöremize ait olursa olsun, baharatlardan ve etten aldığı tüm vitaminleri içeren bir şifa kaynağı olmasından asla ödün vermez.

Çiğ köfte’nin efsanesini hepimiz biliriz. Çiğ köftenin doğuşu ile her birimiz bu konu ile ilgili olarak çok sayıda rivayet bulunmaktadır. Çig köfte için bu rivayetlerden en çok dillendirileni Urfalıların atası da sayılan Hz. İbrahim’e kadar gitmektedir.  Eskilerden bu yana anlatılan rivayete göre; Urfa’da dünyaya gelmiş olan Hz İbrahim A.s, bulunduğu dönemin en zalim kralı ve kendini halkına Tanrı ilan eden Nemrut tarafından ateşe atılarak, Allah’ı birlemesini aklı sıra cezalandırılmıştır. Ama yüce yaratıcı Allah’ın emri ile Nemrut’un yaktığı bu ateş su olmuş Hz. İbrahim’i yakmamıştır. Günümüzde, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara ve ateşe atıldığı yerde meydana gelen Balıklı Göl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir. Söz konusu olan çiğ köftenin doğuş hikayesi de, Hz. İbrahim dönemine kadar eskiye dayanmaktadır. Hz. ibrahim, devrin kralı Nemrud’un putlarını parçalayarak, Allah’ın varlığına ve birliğine yani tevhid inancına inanmaya davet edince Nemrut öfkelenir ve Hz. İbrahim’in ateşe atılmasını emreder. Nemruttan alınan bu emirle, büyük bir ateş yakmak üzere yöredeki bütün odunlar toplanır. Nemrut tüm odunun toplanmasını ve evlerde ateş yakmayı da yasaklar. Halk ise, ateş olmadan nasıl yemek yapacağını düşünür durur. Bu gelişlerden haberleri olmayan Urfalı bir avcı, avladığı ceylanı eve getirerek hanımından yemek yapmasını ister. Hanımı ise ve olan durumu anlatıp, evde odun bulunmadığını ve odunun da bulunamayacağını söyler. Avcı, hanımından bir çare bularak çoluk çocuğun aç kalmamasını sağlamasını ister. Kocasının bu isteği üzerine kadın, ceylanın but tarafında yağsız et çıkararak bir taş üzerinde başka bir taşla döverek ezmeye başlar. Akabinde ezilmiş eti bulgur, biber ve tuzla karıştırarak yoğurma işlemine başlar, bahçesinden topladığı yeşil soğan ve maydanozla karıştırarak sofraya öğün olarak getirir. Böylece o leziz ve tadına doyulmaz  olan tat, Arapça olarak  “ Kubbatil Niyye ” yani  “ çiğ köfte ” meydana gelmiştir. Hz. İbrahim’in ateşe atılma olayı yaklaşık 4000 bin yıl önce ortaya yeni bir tat olarak çıkan çiğ köfte, bir yemek çeşidi olarak vazgeçilmez bir tat olarak günümüze kadar uzanmaktadır.

Table of Contents

Çiğ köfte nasıl hazırlanır

Kullanılacak Malzemeler

 • Yarım kilo ince bulgur
 • 3 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 adet kuru soğan
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 4 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 tatlı kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı pul biber
 • 2 diş sarımsak
 • Yarım yemek kaşığı acı isot
 • 2 tatlı kaşığı toz biber
 • 1 Demet Maydanoz

Çiğ köfte hazırlanışı

Çiğ köfte nasıl hazırlanır  sorunuza cevap bulabilmek adına lütfen bizi okumaya devam ediniz. Öncelikle çiğ köfte tepsisinin içine, bulguru ve salçayı koyarak iyice yoğurun. Yoğurduğunuz kısım yumuşak oldukça azar azar su ekleyerek yoğurma işlemine devam edin.

Ancak bir duruma dikkat etmelisiniz ki, bulgur içerisine çok fazla su koyduğunuz takdirde bulgurlar şişerek istediğiniz tadı vermeyecektir.

Yoğurulan kısımdaki bulgurlar salça rengini alınca, içine tuz, sıvı yağ, pul biber, maydanoz, isot ve biber salçasını ilave ettikten sonra karıştırarak tekrar yoğurun.

Olurda bulgur kurursa, su ekleyerek yumuşatabilirsiniz. Aman dikkat edin, yoğurma işlemi sizi fazla yormasın.

Yoğurulan bulgurlar, tamamen yumuşadıktan sonra maydanoz ve ince doğranmış soğanları ekleyerek soğanlar kaybolana kadar yoğurun.

Soğanları el ile keserek doğrayın, çünkü soğan suyu blender ile fazla çıkacaktır, fazla olması da çiğ köfteye acı bir tat vereceği için bunu tercih etmeyin.

Çiğ köfte içinde eklenen soğanlar, tamamı ile karışım içinde kaybolduktan sonra hazır olacaktır.

Oluşturulan bu kıvamdaki karışımdan, küçük parçalar halinde avuç içinizde sıkarak, kıvırcıkların arasında servis tabağında servis edebilirsiniz.

Soğuk bir ayran da çiğ köfte için olmazsa olmazdır.

Afiyet Olsun.

 

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy