Ekonomi Bakanlığı Çin porselenine soruşturma başlattı

Ülkemiz başta olmak üzere neredeyse tüm dünyaya en çok ihracat yapan ülkelerden bir tanesi Çin Halk Cumhuriyetidir. Söz konusu ülkenin nüfusu oldukça fazla olduğu için işçi ücretleri oldukça düşük ve bu yüzden firma sayısı fazla olduğundan dolayı üretilen ürünleri maliyeti de az olmaktadır. Bu sebepten ötürü diğer ülkeler aynı ürünü 10 liraya satarken Çin bu ürünü yarı fiyatına göndermektedir. Ülkemizde porselen anlamında yerli markalar lider sıradayken 2013 yılında pazarımızda hızla çoğalmaya başlayan Çin markalı porselenler mutfaklarda yer almaya başladı. Bu durumdan ötürü şikayetçi olan  Kütahya Porselen Sanayi AŞ ve Heriş Seramik ve Turizm Sanayi AŞ’ın belgeleri Ekonomi Bakanlığınca doğru bulundu.

Yerli üretim azalıyor

Kütahya Porselen ve Heriş Seramik firmasının ifadelerine göre Çin markalı porselenlerin pazarda çoğalması ile yerli üretimin azaldığı belirtildi. Ekonomi Bakanlığı konu hakkında hemen incelemye başlatarak Çin porselenlerine damping soruşturması başlattı ve konu hakkında detaylı açıklama Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Çin porselenleri Türkiye pazarında 2013 – 2015 yılları arasında rekabeti iyice artırdı ve yerli markaların kazanç miktarını oldukça düşürdü. Ekonomi Bakanlığı söz konusu duruma el atmasaydı Kütahya Porselen ve Heriş Seramik gibi ünlü markaların iflasın eşiğine gelmesine sebep verecekti. Bu durumun gerçekleşmesi ile pek çok fabrikanın kapanması gerçekleşebilir ve işçilerin işten çıkartılma durumları yaşanabilirdi. Ekonomi Bakanlığının damping soruşturması başlatması ile yerli üreticilerin yüzü tekrar güldü.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy