Esnafa Kredi 50.000 TL Faizsiz 2019

İşyeri maliki esnafa Halkbank ve esnaf kefalet kooperatifi desteği ile 30.000 TL` lik %0 faiz ile kredi KOSGEB ise 50.000 TL ile % 0 faizli kredi verecek. 30.000 TL için destekler için 2019 Ocak ayından sonra verilecek olan bu kredi için yeni bir bütçe ayrılmış oldu. Bu kredilerden bankalar gibi mamafih masraflardan kaçılıyor. % 0 Faili olarak kredi veren kooperatiflere başvurmak gerekiyor. Yine 50.000 TL % 0 faiz ile esnaf kredisinde KOSGEB ve sanayi bakanlığınca verilecek.

Gençlere Kosgeb Desteği ile 100 Bin Lira Faizsiz Kredi 2019

Genç girişimcilere 100.000 TL, esnafa 30.000 TL`ye kadar faizsiz kredi desteği sağlanacaktır. Buna yönelik düzenlemeler ise resmi gazetelerde yayımlandı ve ihtiyaç sahibi olan esnaflara yavaşça verilmeye başlandı.  Kosgeb tarafından verilen şartlı bağışlar(hibeler) faizsiz kredi desteğinden yararlananlar dışında olmak üzere, Kosgeb girişimcilik programını bitiren başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlayan genç girişimci esnaf ve bu işler için çalışanlara  KOSGEB tarafınca onaylanan projelerinin hepsini bankaya sunmaları durumunda ise 100.000 TL`ye kadar %0 faiz uygulanarak krediler kullanılabilir. Bu imkândan bakiye 2016 yılına kadar devreden kredi borcu olanlar yararlanamaz.

Bu krediden yararlanmak isteyenler, KOSGEB şartlı bağış(hibe) desteğinden yararlanmadıklarına gösteren bir belge getirmeleri zorunludur olacaktır. Bu yazı kosgeb`in hizmet merkezinden alınmaktadır.

Faizsiz esnaf kredisi ayrıntıları

Kredileri kullanabilmek için, herhangi bir esnaf kredi veren kooperatifinden ya da Halkbank şubelerinden hazine destekli bir kredi kullanmak ve Kosgeb’den şartlı bağış (hibe) kredisi kullanmaması gerekiyor. banka kredinizin olması bu krediyi almanızı engel olmuyor. işyeri ya da oturduğunuz evin adresi olduğu yerdeki Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerine ya da Halkbank şubelerine başvuru yapabilmektesiniz. Bu arada ise kredileriniz onaylanırsa, eğer kayıtlı değilseniz mesleğinizle esnaflar odasına kayıtlı olmanız gerekiyor. Krediye ek olarak sizden gayrimenkul ipoteği, araç rehini ya da kefil teminatı istenir. Ekspertiz ise bankadan bankaya değişebiliyor.

30.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi Kesintileri

  • 300 TL` lik Bloke tutar.
  • 100 TL` lik Kooperatif ortaklık payı.
  • 500 TL` lik 1 Yıllık Komisyon Ücreti.
  • 360 TL.’ ye kadar Banka hayat sigortası.

Gayrimenkulü ipoteği verilecekse; kredi kullanımı öncesi giderleriniz.

  • 450 TL` lik Ekspertiz.
  • 250 TL` lik tapuya ödeyeceğiniz ipotek masrafı.
  • Krediden her ene dönümünde 500 TL`lik komisyon alınır.

ÖZET; Kredinin vermiş olduğu 5 yıllık giderleri tümünü dahil edersek ipotek masrafı ve ekspertiz masrafı ile toplamda 3.600 TL civarında oluyor ve bir yıllık alırsanız 30.000 TL geri ödüyorsunuz.

2019 yılında Ayrılmış olan yeni bir bütçe ile faizsiz esnaf kredisi verilmeye devam ettireceği söylenmiştir buna ek olarak. 08/12/2016 tarihinde yapılmış olan açıklamalara göre Sanayi bakanlığı ve Kosgeb olarak esnafımıza  50.000 TL` lik faizsiz kredi verilecektir. Bahsedilenlere göre konu kredinin il 12 ayı ödenmesiz olacak ve geriye kalan tutarlar 8 eşit parçaya bölünüp 3 ay aralıklarla yaklaşık 1, 2 yılda geri ödemesi yapılacaktır. Sayın Başkan 2019 yılı ocak ayı itibari ile kredi çekemeyen ve şartlarını taşıyan tüm esnaflarımıza 50.000 TL ` lik %0 faizli Kosgeb kredisi verileceğice söylendi.  Başvuruların ise 2019 yılında veya başlarında başlaması bekleniyor.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy