Genç Çiftçilerimize Hibe Desteği Nasıl Sağlanacak

Öncelik olarak ülkemizde ki bir eksiklikten bahsedelim. Kırsal kesimde ki vatandaşlarımız her türlü destekten faydalanamamaktadır. Bu durumun önüne geçilmesi için kırsal kesimi kalkındırma projesi başlatıldı. Devlet bu konuda projelerini başlatmış durumda. Genç çiftçi vatandaşların kendi işlerini geliştirebilmesi için ellerinde bir miktar para ve yatırım yapacak güç gerekmektedir. Bu gücü var olan yani yaptığı işten elde edemiyorsa bu çiftçiler kendilerini ancak devlet kapısına giderek geliştirme talebinde bulunabilirler. Buna karşılık olarak başlatılan proje çerçevesinde nasıl destek alacağından ve hangi bölgelerde ki çiftçilerin destekler alacağından bahsedelim.

Destek Alacak İller

Bu ve bunun gibi desteklerin hepsi http://www.tarim.gov.tr/ adresinde açıklanmaktadır. Bu internet sitesi üzerinden bütün illeri öğrenebilir ve bu uygulama ve projelerle alakalı bütün ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sistemde illere ayrılan sekmeler vardır. Her il için farklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz, bu durumun sonunda ise hibeden kimlerin yararlanacağını pdf dosyası olarak sitede paylaşmaktadırlar. Ayrıca bu hibeden yararlanacak olan kişilerin cep telefonlarına SMS yolu ile de bilgilendirme yapılmaktadır. Kısacası internet sitesi üzerinden bu konu hakkında bütün iller için ayrı ayrı detaylı bilgi dosyalarına ulaşabilir ve tamamen bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında bu kuruluşu arayarak da gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Zaten siz bu hibe desteği için başvurunuzu tamamladıysanız; başvuru koşulları ve gereken bütün evrakları sizlere belirtiyorlar. Bu gerekenleri karşılamanız sonucunda da hibeye sahip olup kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hibe Sözleşmesi

  • Bu krediden faydalanacak olan kişiler yani listede yer almış ve hibe desteği alacak kişiler şahsi ve kişisel olarak Müdürlüklere gitmeli ve yetkili kişilerle birlikte hareket halinde olmalılar. Yetkili kişilerden bütün bilgileri öğrenebilirsiniz. Bütün evraklarınızı tamamıyla tamamlamanız gerekmektedir. Aksi halde bu hibe kredisinden faydalanamazsınız. Size bu evrakları tamamlamanız için bir süre vereceklerdir. Bu süre içerisinde evraklarınızı tamamlayıp ilgili kişilere ulaştırmanız gereklidir. Bu evrakları tamamlamanız durumunda artık desteği almaya başlayacaksınız. Sözleşmeyi imzalamanızla birlikte almak istediğiniz hibe desteği sizin için uygulamaya geçilmiştir. Hem mal alımına başlayacaksınız hem de ödeme talebinde bulunabileceksiniz.
  • Bu hibenin şartlarından bahsetmişken biraz daha açıklayıcı olalım. Şöyle ki bu proje kırsal kesim projesidir. Bu kesimlerin kalkınmasını ve gelişmesini hedeflemektedir. Eğer ki hibe desteği istiyorsanız ve şehirde bulunan bir ikamet yeriniz var ise nüfus müdürlüğü aracılığı ile ikametinizi aldırmanız gerekmektedir. Bu konuda kesinlik olarak yapılması gereken bir uygulamadır.
  • Hibe ödemesinin yapılmasıyla birlikte bu hibeden yararlanacak olan vatandaşlar taahhütnameyi imzalayarak hibe adına alacağı hayvanlarına sahip olacak ya da 30.000 TL kredisini temin edebilecektir. Bu destekler için taahhütnameyi imzalamanız yeterli olacaktır.
  • Bu desteğin verilmesiyle birlikte bu parayı başka yönlerde değerlendiririm düşüncesini kesinlikle kafanızdan çıkarmalısınız. Bunun sebebiyse 3 yıl boyunca kontrol altında tutulacaksınız. Eğer ki 3 yıl içinde yapmak istediğiniz ve planladığınız işten vazgeçerseniz bunun için ceza alırsınız. 3 yıl içinde kesinlikle hayvanları satma gibi bir durumunuz olmaması gerekmektedir. Bu durumda cezai yaptırımlara maruz kalacaksınız.
You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy