Kapari ile milyon dolarlık gelir

Ülkemiz başta olmak üzere pek çok ülkede yetişen ve faydası herkes tarafından bilinen Kapari ile ülkeler milyon dolarlık gelir elde etmektedir. İspanya’dan yapılan açıklama ile Kapari’nin milli bitki ilan edildiği ve bu bitki sayesinde ülkenin toplan 20 milyon dolarlık gelir elde ettiği öğrenildi. Ülkemizinde farklı noktalarında yetişen Kapari oldukça bilinen bir bitki türü olmak ile beraber Türkiye bu bitki sayesinde her sene 12 milyon dolarlık gelir elde etmektedir. Yine Kapari en yaygın olarak Almanya’da kullanılmakta ve bu bitki sayesinde 472 farklı türde Kapari turşusu üretilmektedir. Pek çok ülkede üretilen ve büyük faydaları olan Kapari bazı çiftçiler tarafından bilinçsiz olarak atılıyor.

Evliya Çelebi’de bahsetmiş

Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesinde geçen Gebre olarak geçen bu çok faydalı bitkinin bugün Kapari ismi ile anıldığı bilinmektedir. Ülkemizde özellikle Muğla’da yetişen bu Kapari bitkisinin erozyonu da büyük ölçüde engellediği söyleniyor. Buna göre Kapari’nin kökleri toprağın 100 metreye kadar altına inebilir ve köklerinin oldukça güçlü olmasından dolayı erozyon büyük ölçüde bu bitki sayesinde önlenmiş oluyor.

Türkiye Kapari bitkisi sayesinde yıllık 12 milyon dolarlık gelir elde edebilmekte fakat bazı çiftçiler bu bitkiyi tanımadığı için zehirli olduğunu düşünmektedir. Muğla’da tarım ile uğraşan pek çok çiftçi Kapari bitkisini bilmediği ve dikenli olduğunu gördüğü için koparıp attığı söylenmektedir. Bu sebepten ötürü ülkemizde pek çok Kapari bitkisi tahrip edilmektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy