Kredi kartı ödemesinde rekor kırıldı

Ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinde kredi kartı ödemesi giderek artmaktadır. Özellikle internette yapılan alışverişlerde artık herkes kredi kartı ödemesi seçeneğini tercih etmektedir. Hatta bu sebepten ötürü kredi kartı ödemelerini alabilmek için bankalar ile görüşen ancak sanal pos alamayan pek çok e-ticaret sitesi iflas etmiştir. Kredi kartı ve banka kartı sayısı 200 milyona yaklaşırken aktif olarak her gün binlerce kredi kartı ile milyon liralık alışverişler yapılmaktadır.

51 milyar liralık ödeme

Ağustos ayı için yayımlanan veriler incelendiğinde tarihi rekorun kırıldığı görüldü. Buna göre bir önce ki ay ile Ağustos ayı kıyaslandığında kredi kartı ve banka kartı sayısında ciddi miktarda artışın olmadığı görülmektedir. Ancak ödeme konusunda tarihi rekor kırıldı.

Yayımlanan verilere göre Ağustos 2016’da Türkiye’de toplam 51 milyar 200 milyon liralık kredi kartı ile ödeme yapıldı. Bilindiği gibi artık ufak büfeler ve bakkalarda dahi kredi kartı ile ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda devlete yapılacak ödemelerinde çoğu internet üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Bu sebepten ötürü internet ödemelerini havale/eft ile yapmak yerine çoğu kişi kredi kartını tercih ediyor.

Öğrencilere verilen kredi kartı sayısında da artışın olması ile her ay yaklaşık olarak 100 milyar liraya yakın kredi kartı ödemesinin yapılması beklenmektedir. Tabi bu hedef şuan için konulmamış ve önümüzde ki seneler içerisinde olması beklenmektedir. Kredi kartı ödemelerinin artış sebebinin en büyük nedeni internet olarak biliniyor.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy