Künye zorunluluğu getirildi

Meyve ve sebze alımlarında genel olarak halk pazarları ya da marketler tercih edilmektedir. Marketlerde manav bölümü olduğunda meyve ve sebzelerin üzerlerinde künyenin olduğu görülmektedir. Aynı şekilde halk pazarlarında da satış yapan esnafların meyve ve sebzelerin üzerlerine künye koyduğu görülüyor. Zabıta memurlarının teftiş sayısının artması ve cezaların da çoğalması ile satıcılar kanunlara uymaya başladı. 21 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren künyeye bilgi yazma zorunluluğu henüz parakende satıcılar tarafından uygulanmıyor.

Satıcılar bilgi vermek istemiyor

Market ve halk pazarlarında satılan meyve ile sebzelere konulan künyelerde bilindiği üzere sadece satış fiyatı yazmaktadır. Fakat kanunlarda bu durum yasak olmak ile birlikte künyeye pek çok konu hakkında bilgi yazısı yazılması gerekiyor.

Künye’ye yazmıyorlar

21 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete aracılığı ile yayımlanan bildiride bundan sonra ki satışlarda kullanılacak olan künyelerde meyve ve sebzenin hangi tarihte nereden geldiği, alış fiyatının ne olduğu ve kim tarafından üretildiği konusunda bilgi yazılarının yazılması gerektiği hususunda açıklama yapıldı.

10 gün içerisinde herkesin uygulaması beklenen bu husus hakkında satıcıların pek çok şikayeti var. Buna göre satıcılar sattıkları meyve ve sebzeden kazanç elde edemediklerini belirtmekte ve künyeye sadece alış fiyatının yazılmasının doğru olmadığını belirtmektedir. Buna göre satıcılar alış fiyatı ile satış fiyatı arasında ki rakamın kazanç olmadığını açıklamakta ve yol masrafları ile çürük çıkan ürünlerinde çıkarılması gerektiğini söylemektedir.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy