Sıfır Faizli Kredi İmkanı Sağlayan Bankalar

Türkiye geneli olarak çiftçiye, emekliye, memura, işçiye kısaca her sektördeki vatandaşlara ve mesleğe faizsiz kredi olanağı sağlayan bankalar vardır. Bu bankalar genel olarak devlet teşvik ve destekleri yani mevzuat şartıyla bu krediyi verirler. Kamu bankaları dışında hiçbir banka, kimseye kâr etmeden kredi vermiyorken, sosyal devlet ilkesi kapsamında zaman zaman farklı alanlara yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar açısından ve ekonominin sabitlenmesini sağlamak, yerli üretimin artması için faizsiz krediler verilir. Geçtiğimiz yıllar da çiftçiye 30 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz, KOSGEB tarafından esnafa 50 bin hibe ve 100 bin 0 faizli kredi desteği sağlanmıştır. Hala esnafa 30 bin lira faizsiz kredi verilmeye devam ediyor.

Sıfır faiz uygulamalarında vatandaşlardan faiz alınmaz iken, dosya masrafları, sigorta giderleri, BSMV basım masrafları gibi krediye yönelik faiz ve paralar alınabilmektedir. Alınmayan sadece çekilen kredi miktarının ana para ile bankaya doğrudan ödenmesidir. Yani şöyle;

100 bin lira faizsiz kredi alan bir esnaf, 36 ay boyunca aylık 2.777 TL gibi bir para öder. Buna faizsiz kredi denir. Bu miktardan fazla para talep edilir ise, o krediden faiz olmasa da başka isimle ücret alındığı bilinmektedir.

24 ay vadeli 50 bin lira 0 faizli kredinin aylık ödemesi 2.083 TL’dir. Dosya masrafları, sigorta giderleri bu ödeme dışındadır

Table of Contents

KOSGEB Devlet Destekli Sıfır Faizli Kredi

Devlet destekli olan sıfır faizli kredilerin biri küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme projesine verilen KOSGEB hibe kredisidir. Şu an KOSGEB yeni girişimci desteği ismi ile iş kurmak isteyenlere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi veriyor olmaktadır. Bu krediden faydalanmak için uygulamalı girişimcilik eğitim kursuna katılıp, 32 saat bittiğinde sertifika almalı ve bu belge ile beraber başvurmalısınız. Kurs programı için KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi kursu linkini KOSGEB’in sitesinden inceleyebilirsiniz.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından teklif Çağrısı ilanına çıkmış olmaktadır. Bu çağrı üzerinde “Kırsalda Ekonomik Kalkınma”, “Sağlık Turizminin Geliştirilmesi” Mali Destek projeleri hazırlanmıştır. Yerin kalkınması için belirtilen gelişmeler doğrultusunda hazırlanmakta olan üç mali destek programına ait olan bilgiler biraz sonra belirteceğimiz gibidir: BEBKA kâr amacı güden kurumlar ve kâr amacı gütmeyen kurumlar için iş kurma kredisi vermektedir. Tabi haliyle bu krediyi kullanabilmek için birden fazla detay olmaktadır. 0 faizli kredi sağlayan bankalardan değişik olarak BEBKA devlet desteği ile ekonominin yükselmesi planlanmaktadır.

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Sıfır faiz fırsatı ile  kredi vermekte olan bankalar için de seçim yaparken, çok dikkatli olmanız gereken olay ise, nasıl kredi faizsiz olsa da, bilmediğiniz kalemler için şahsınızdan tahsil edilebilecek farklı farklı masrafları sorgulamalısınız. Krediyi harcayacağınız zaman, tarafınızdan tahsis edilecek, dosya masrafı, kredi sigortası, vergisi, düşüncesini sormalı ve bütün masraflarla birlikte kaç para ödeme yapacağınızı çok dikkatli öğrenmelisiniz.

You might also like

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy